Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczysta zieleń - porozmawiajmy o trawach pszenicznych...

JOLANTA CIOSEK
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Z lek. med. Nadią Lotocką - specjalistą balneologii i medycyny fizykalnej, zwolennikiem medycyny naturalnej rozmawia Natalia Kowalczyk- pracownik Fundacji OAZA ŻYCZLIWOŚCI.

Fot. Materiały prasowe

Artykuł sponsorowany

NK: Coraz częściej słyszymy o dietach oczyszczających. Skąd pomysł picia soku z trawy pszenicznej? 

NL: Badania nad właściwościami traw zbóż trwają od lat 30- tych XX wieku. Doświadczenia osób, które dzięki soku z traw pszenicznych wychodziły z najrozmaitszych chorób i dolegliwości, pokazują jakie skarby dla naszego zdrowia są w nim zawarte. Dobroczynne właściwości soków       z trawy pszenicznej można wymieniać długo. Moją inspiracją stały się liczne artykuły i książki na temat traw zbóż. Pomysł wzbogacenia diety dr Ewy Dąbrowskiej o sok z trawy pszenicznej został entuzjastycznie przyjęty przez Prezes Fundacji- p. Hannę Groszek. Tak rozpoczęła się „zielona przygoda”.

NK: Jakie są te najważniejsze właściwości soku z traw zbóż? 

NL: Soki z traw to zarówno profilaktyka wielu chorób, jak i ich zwalczanie. Źdźbła traw są bogate    w chlorofil- który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zawiera mnóstwo witamin, które regulują procesy biochemiczne w organizmie. Cząsteczki chlorofilu mają zbliżoną budowę do cząsteczek krwi – a dokładnie do hemoglobiny. To dlatego kuracja trawą przynosi znaczącą poprawę morfologii krwi u człowieka. Co więcej, enzymy zawarte w soku z trawy pszenicznej neutralizują toksyczne i rakotwórcze substancje obecne w naszym środowisku i – co najważniejsze- pokarmach, które spożywamy. Odbudowa krwinek prowadzi m.in. do oczyszczania jelita grubego i wątroby oraz regeneracji i odmłodzenia całego organizmu. 

NK: Co z osobami uczulonymi na gluten, zawarty w pszenicy?

NL: I dla nich mam dobrą wiadomość. Trawa pszeniczna- w przeciwieństwie do ziarna pszenicy- nie zawiera glutenu. Osoby te, pijąc sok z trawy pszenicznej nie tylko mogą pozbyć się swoich alergii, ale i innych chorób- nadciśnienia, chorób skóry, hemoroidów, anemii, wrzodów żołądka, cukrzycy.

NK: Jak można uzyskać taki sok i w jakiej ilości go stosować?

NL: Trawę pszeniczną można uprawiać zarówno w polu, jak i w domu, w specjalnych kiełkownicach. Ważne, by ziarno było czyste i pochodziło z ekologicznego źródła. Sok uzyskuje się, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10- 15 cm. Świeżo wyciśnięty sok z trawy pszenicznej ma wysoką przyswajalność i najwyższą aktywność enzymów- pod warunkiem, że zostanie wyciśniętyw wyciskarce, a nie sokowirówce. Stosuje się go przed posiłkiem w ilościach dostosowanych do potrzeb kuracjusza.

NK: Samodzielna uprawa trawy i produkcja soku może dla wielu osób wydawać się zbyt pracochłonna. Czy  gotowe soki z trawy pszenicznej są dostępne na rynku?

NL: Tego rodzaju terapia jest jeszcze mało znana w Polsce, poza tym, aby sok był skuteczny, należy go podawać zaraz po wyciśnięciu, lub od razu zamrażać. Przełom nastąpił wiosną tego roku, kiedy Ośrodek Wczasów Zdrowotnych w Przytkowicach postanowił zająć się uprawą trawy pszenicznej, pozyskiwaniem soku oraz edukacją kuracjuszy na temat jego właściwości. Ośrodek w Przytkowicach wzbogacił dietę warzywno – owocową dr Ewy Dąbrowskiej o sok z trawy pszenicznej własnej produkcji. Pierwsze reakcje gości na taką kurację są pozytywne, a zainteresowanie tematem cały czas rośnie. Sok z trawy pszenicznej zwiększa zakres terapii oczyszczającej, przy pomocy naturalnych środków. Sok z trawy pszenicznej to prawdziwy dar natury-  grzechem byłoby z niego nie skorzystać.

Lek. med. Nadia Lotocka prowadzi konsultacje z kuracjuszami przebywającymi na wczasach zdrowotnych w Przytkowicach. W ośrodku odbywają się 14- dniowe turnusy z dietą dr Ewy Dąbrowskiej, służące oczyszczeniu i odmłodzeniu organizmu, poprawie samopoczucia i regeneracji sił witalnych.

Osoby, które korzystają z diety warzywno-owocowej i zajęć ruchowych pod okiem instruktora,  mają możliwość oczyścić swój organizm z toksyn, zrzucić kilka kilogramów, poznać kluczowe zasady zdrowego odżywiania, a także poznać ciekawych ludzi, zwiedzić piękną okolicę Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronę, Wadowice i nie tylko.

Od maja b.r. ośrodek oferuje soki z trawy pszenicznej jako dodatek do diety warzywno- owocowej. Pierwsze komentarze zadowolonych gości są sygnałem do propagowania tego typu kuracji.

 

Więcej informacji na temat wczasów zdrowotnych i diety warzywno-owocowej oraz zielonych  soków można uzyskać pod nr telefonu: 33 876-85-18 lub kom. 728-950-472 oraz na stronie internetowej: www.przytkowice.pl.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego ([email protected])

lub osobistego pod adresem:

Ośrodek Wczasów Zdrowotnych OAZA ŻYCZLIWOŚCI, 34-141 Przytkowice 292.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Soczysta zieleń - porozmawiajmy o trawach pszenicznych... - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski