Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Godzina za złotówkę

Godzina za złotówkę

EDUKACJA. Za każdą dodatkową godzinę pobytu w przedszkolu ponad bezpłatny 5-godzinny limit rodzice będą płacić od września nie więcej niż złotówkę.
Dziś każda dodatkowa godzina ponad limit kosztuje średnio 2,5 - 3,5 zł. Stawki ustalą same gminy, nie mają w tym zakresie żadnych ograniczeń. Teraz będą mogły ustalić opłatę na co najwyżej 1 zł, a ubytek dochodów zrekompensuje im budżet państwa. Tylko na 4 miesiące tego roku na ten cel zarezerwowano 504 mln zł, w przyszłym będzie już 1,56 mld zł. Przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać takie dotacje od września 2015 roku. O ile za dodatkową godzinę rodzice nie zapłacą więcej niż złotówkę.

Nie jest to jedyna zmiana w nowelizacji ustawy o systemie oświaty uchwalonej w tym tygodniu przez Sejm. Od 1 września 2015 roku miejsce w przedszkolu ma przysługiwać każdemu pięciolatkowi, dwa lata później samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim trzylatkom.

Z przyjętych przez Sejm rozwiązań cieszyć się mogą rodzice, bo dla nich oznaczają one oszczędności od kilkudziesięciu nawet do ponad stu złotych miesięcznie. Jednak samorządy obawiają się, że znowu będą musiały dopłacić do pomysłów centrali. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej nowe dotacje na każdego przedszkolaka (1242 zł rocznie - od 2014 r.) zostały tak skalkulowane, by w pełni niwelowały skutki obniżenia opłat dla rodziców.

(GEG)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się