Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Endoproteza biodra – przed i po operacji

Endoproteza biodra – przed i po operacji

Rozmowa Joanny Wilk z Marią Dobrowolską – Prezes Zarządu Szpitala ORTO-MED.

Fot. Materiały promocyjne

Czy zabieg alloplastyki stawu biodrowego jest zabiegiem często stosowanym w dzisiejszej medycynie?

Założenie endoprotezy stawu biodrowego umożliwiło wielu ludziom normalne funkcjonowanie - kontynuację pracy zawodowej, a u osób starszych samodzielne życie.
Używanie nowoczesnych technik znieczulania, zmniejszyło liczbę przeciwwskazań do tej formy leczenia operacyjnego.
Jak wspominałam ostatnio, wskazaniem do implantacji endoprotezy są przewlekłe choroby obejmujące staw biodrowy, których objawy to ból i ustawienie stawu często w przykurczu. Także, w związku z przedłużeniem średniej wieku przeżycia, wzrasta liczba osób z osteoporozą, której konsekwencją są złamania w obrębie nasady bliższej kości udowej. W jedynym i drugim przypadku rozwiązaniem, często ratującym życie, jest endoprotezoplastyka biodra.
Tak, jest to zabieg coraz częściej stosowany.

Czy endoproteza biodra może całkowicie zastąpić naturalny staw biodrowy?

Nawet najlepiej skonstruowana endoproteza, odpowiednio dobrana i założona przez ortopedę, nie jest w stanie zastąpić naturalnego stawu biodrowego.

Jak zatem postępować by zabieg operacyjny był jak najbardziej efektywny?

Duże znaczenie ma przygotowanie zabiegu operacyjnego. Jeśli to możliwe wskazane są ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową oraz nauczenie chorego prawidłowego napięcia mięśni, szczególnie pośladkowych i mięśni brzucha. Warto również podjąć naukę chodzenia za pomocą kul łokciowych oraz, pod okiem fizykoterapeuty, pracować nad zmniejszeniem przykurczu stawu biodrowego.


Rehabilitacja chorych przed zabiegiem operacyjnym ma na celu przygotowanie pacjenta do usprawniania ruchowego bezpośrednio po operacji, jak również poprawę ogólną jego wydolności. Rehabilitacja w tym okresie realizuje wszystkie cele kompleksowego usprawniania fizjoterapeutycznego.
Bardzo istotna jest rozmowa z pacjentem przed operacją na temat tego, co będzie mógł, a czego nie będzie mu wolno wykonywać po zabiegu operacyjnym. Pacjent musi być w pełni świadomy, czego terapeuta będzie od niego wymagał po zabiegu. Jego czynny udział w procesie usprawniania ma zasadniczy wpływ na prawidłową funkcję mięśni stabilizujących staw biodrowy i gwarantujących mu optymalny zakres ruchu. To wszystko może znacznie skrócić okres rekonwalescencji po zabiegu.

A co należy robić po zabiegu operacyjnym?

Dużą rolę w procesie leczenia odgrywa postępowanie usprawniające od pierwszej doby po operacji. Po zabiegu operacyjnym pierwszym celem rehabilitacji jest ochrona endoprotezy przed zwichnięciem i obluzowaniem oraz nauka eksploatacji endoprotezy w sposób zapewniający jej długotrwałą żywotność. Zagrożeniem dla endoprotezy, szczególnie w pierwszych tygodniach po operacji jest: niepełny zakres ruchów, zmniejszona siła mięśni, nieprawidłowy sposób ruchu, dysfunkcja powiązanych ze stawem biodrowym stawów( staw skokowy, kolanowy i kręgosłup).


Równie ważne jest postępowanie usprawniające, w którym dążymy do uzyskania pełnego zakresu ruchów operowanego stawu. Należy jednak unikać, szczególnie w okresie pooperacyjnym, przywiedzenia(stąd chory po operacji leży ze specjalnym trójkątem, zapewniającym odpowiednie ułożenie nóg), nadmiernego zgięcia i nadmiernych ruchów rotacyjnych, które  zagrażają zwichnięciem głowy endoprotezy biodra. Obok uzyskania optymalnego dla chorego zakresu ruchów w obrębie operowanego stawu, duże znaczenie ma wzmocnienie mięśni, szczególnie pośladkowych (małego i średniego) oraz rotatorów wewnętrznych biodra.
Nieprawidłowy sposób ruchu (polega na unoszeniu miednicy wraz z kolanem w fazie wykroku), występujący często u osób, u których założono endoprotezę stawu biodrowego, jest konsekwencją przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, biodrowo-lędźwiowych, osłabienia mięśni brzucha i skrócenia mięśni prostowników grzbietu. W postępowaniu usprawniającym należy uwzględnić ćwiczenia rozluźniające mięśnie będące w przykurczu oraz wzmacniające osłabione mięśnie. Zalecane jest chodzenie, gdzie w fazie wykroku wysoko podnosimy kolano.


Nie chciałabym zagłębiać się w szczegóły. To rola ortopedy i fizykoterapeuty. Najważniejsze jest to, by wszelkie ćwiczenia  wykonywać zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego pacjenta i fizykoterapeuty.


Ważna jest ocena stanu pacjenta przez fizykoterapeutę przed zabiegiem oraz współpraca ortopedy i fizykoterapeuty po zabiegu.


Jak powinien być przystosowany dom chorego, by powrót po zabiegu był maksymalnie bezpieczny?

Przedstawię takie podstawowe sprawy:


– łóżko do spania, ze sprężystym materacem, dopasowane do wzrostu chorego,


– w ściany łazienki i toalety należy wmontować uchwyty ułatwiające zmianę pozycji,


– należy myć się pod prysznicem, a nie kąpać się w wannie, będzie bezpieczniej przy wchodzeniu i wychodzeniu, a ponadto odpowiednio zabezpieczona rana pooperacyna nie ulegnie zamoczeniu,


– obuwie powinno być stabilne, na miękkiej podeszwie, z ewentualnym wyrównaniem długości kończyn, zarówno do chodzenia po domu jak i po ulicy,
-należy też kupić specjalną nakładkę na muszlę toaletową ( w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym), by chory mógł usiąść na odpowiedniej wysokości,


– łyżka do butów powinna mieć wydłużoną rączkę.
1 »
25

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ból

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NIKT (gość)  •

Witam!
Moja babcia jest 2 miesiące po operacji i ciągle dokucza jej ból albo pulsowanie. Chodzi jeszcze o dwóch kulach. Często ból pojawia się w nocy. Po operacji doszło do zwichnięcia endoprotezy. Jeśli ktoś coś wie jak można pomóc to proszę napisać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wygodne łóżko

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Amelitka (gość)  •

Moja mama ma endoprotezę. Najwięcej trudności przysporzyło nam dostosowanie mieszkania do jej potrzeb. Dotychczasowe łóżko było dla niej niewygodne, z kolei wejście do wanny stanowiło nie lada wyzwanie. Po dwóch tygodniach doszliśmy do wniosku, że nadeszła pora, aby kupić kabinę prysznicową. Ostatnio znalazłam ciekawy artykuł w internecie nt. endoprotezy. http://stawy.pl/co-to-jest-endoproteza/. Żałuję, że 8 lat temu temat nie był tak popularny i niektóre rzeczy wychodziły w praniu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nakladka na sedes

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alista (gość)  •

jak dlugo trzeba kożystać z nakładki na sedes

odpowiedzi (0)

skomentuj

przetoka na endoprotezie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gaborski maciej (gość)  •

lecze przetoke na endoprotezie-antybiotyk- rifampicyna-300mg..3 mies..po --brak wycieku...po miesiacu-wyciek ponowny.biore antybiotyk....ortopeda-robie posiew...czekam na wynik.....jesli nie wylecze antybiotykiem-czy konieczna operacja-czyszczenie itd....a co jak ognisko zapalne jest w srodku kosci,tam gdzie endoproteza......czy konieczne bedzie usuniecie endoprotezy / ktora jest prawidlowo osadzona / i zastapienie jej nowa....slyszalem ze to ciezszy zabieg , niz wstawienie normalnie endoprotezy....bardzo prosze o wiadomosc.....pozdrawiam....maciej..

odpowiedzi (0)

skomentuj

"fizJOterapeuta"

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

Fizykoterapeuta zajmuje się wykonywaniem zabiegów fizykalnych, a nie ćwiczeniami z pacjentem. To robi fizjoterapeuta!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Endoproteza stawu diodrowego

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bodo 195 (gość)  •

Witam.
Zakwalifikowałem się na operację wymiany stawu biodrowego na endoprotezę. Mam 39 lat.Zakładam, że większość z osób piszących na forum ma to już za sobą i chciałbym zapytać o jedną rzecz. W chwili obecnej ból nie doskwiera mi jeszcze bardzo. Zasypiam w nocy bez zażycia tabletek przeciwbólowych także myślę że nie jest jeszcze tak źle. niemniej jednak widzę już deformację dolnej części kręgosłupa ,miednicy i kuleję. Czy decydować się na operacje już teraz czy poczekać jeszcze i dać się kroić gdy ból będzie już nie do zniesienia? Pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Operacja za 6 lat.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Emilia (gość)  •

Witam, Moj tesc ma do wymiany oba biodra. Termin podany przez lekarzy to rok 2020. Slyszalam o tym, ze w Ostrodzie, Biskupcu czy Ilawie czeka sie szybciej. Czy ktos z panstwa byl w tych miejscowosciach operowany i moglby polecic jakiegos dobrego lekarza? Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

skomentuj

operacja wymiany stawu biodrowego

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Danka (gość)  •

Czas oczekiwania na operacje w Płońsku około 1 roku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

w Łomży czeka się dwa miesiące

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

endoproteza (gość)  •

Tak jak zaznaczyłam w tytule- aktualnie w Łomży czeka się dwa miesiące.

odpowiedzi (0)

skomentuj

daleki termin

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polandia (gość)  •

niech nie czeka bo będzie się pogarszać stan, szczerze ci napisze żeby robić prywatnie ale to koszt około 10000 i inaczej ciebie potraktują w klinice bo pewnie jeszcze z NFZ-tu kasę wyciągną. A daleki termin po to żeby było gorzej i poważniejsza operacja za większą kasę lub ze 2000 i termin się zmieni. Jeżeli znasz kogoś z językiem niemieckim to polecam próbować tam załatwiać będzie szybciej i rehabilitacja będzie bo u nas w Poland to zapomnij. Cięcie, wstawienie, zaszycie i za tydzień wypad do domu żeby się przewracać po kątach. Sorry ale żyjemy w chorym kraju.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

operacje (gość)  •

ja miałam operacje na staw biodrowy prawy w 2003 roku jako nastolatka w łodzi ....i wspominam okropnie nikt mnie nie poinformował jak będzie po operacji obudziłam się cała w gipsie prawa noga a na dodatek lewa do kolana i tak miesiąc leżałam ....miałam jakąś blaszkę wstawianą następnie nauka chodzenia obciążając lewą kończynę potem prawą , później obie. Za pół roku miałam wyjęcie tej blaszki znowu ból i chodzenie o kulach...i do tej pory kuleje strasznie boli nie wiem co mnie czeka bo boję się iść do lekarza...

odpowiedzi (0)

skomentuj

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

leon (gość)  •

podziwiam was szanowni państwo.Karzdy pisze nie bać się.Jestem po 3 operacjach kręgosłupa mam implanty i stabilizacje a do tego w czerwcu wymianę biodra- lewego.Drugie jeszcze wytrzyma.Nie mogę już chodzić wszystko jest trudne ból coraz większy.Teź mam się nie bać?

odpowiedzi (0)

skomentuj

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdzicho (gość)  •


przedwczoraj gru, 15:09

Jestem mężczyzną, lat 62, 3,5 miesiące po operacji w szpitalu na Lindleya w W-wie, za kilka dni prawdopodobnie będę chodził o własnych siłach (jeszcze używam laski na dłuższe spacery).
Opiszę swój przypadek zwracając uwagę na istotne elementy, które mnie niepokoiły lub miałem jakieś wątpliwości.
Przed operacją.
Zwyrodnienie stawów biodrowych .Dolegliwości od 10 lat, bóle nocne, utykanie, trudności w chodzeniu, poruszałem się o własnych siłach, sporadycznie brałem środki przeciwbólowe. Zniechęcanie do zabiegu często przez lekarza rodzinnego (argument-obluzowywanie się protezy). Teraz wiem, że był to dobry moment o podjęciu decyzji wymiany biodra.
Pobyt w szpitalu i operacja.
Przed operacją pacjenci pesymiści będą cię dołować, nie zwracaj na nich uwagi bądź optymistą. Na drugi dzień po operacji spacer z chodzikiem. Na następny dzień spacer o dwóch kulach. W ciągu dnia już nie korzystam z kaczki, a samodzielnie chodzę do łazienki. Od razu pytaj rehabilitanta jakie możesz robić ćwiczenia w łóżku, bo masz dużo czasu to nie leż bezczynnie . Masz wątpliwości to o wszystko pytaj czy to lekarza, pielęgniarki. Miałem spuchniętą całą nogę przez miesiąc. Poprosiłem o specjalną podpórkę pod nogę. Środki przeciwbólowe brałem tylko na noc.
Pobyt w domu.
Nie biorę żadnych środków przeciwbólowych, nawet na noc. Największą dolegliwością jest pozycja na plecach z rozłożonymi nogami. Staram się jak najwięcej chodzić o kulach. Od pierwszych dni zaczynam jeździć na rowerku stacjonarnym kilka razy dziennie, zwiększając czas jazdy do 10 minut jednorazowo. Do około 2,5 miesiąca miałem chodzące bóle w obrębie biodra a nawet jamy brzusznej. 12 dnia pojechałem na zdjęcie szwów samodzielnie samochodem (automat). Po 2 tygodniach spróbowałem spać na zdrowym boku z poduszką między nogami. Po 2 miesiącach zacząłem pracować, 2-3 godziny dziennie, praca stojąca przy maszynie we własnej firmie. W domu nie stosowałem żadnych udogodnień typy podwyższony sedes, ale wiszący kaloryfer, którego można było się przytrzymać bardzo się przydał. Przy siadaniu operowana noga musi być w odwiedzaniu. Po 6 tygodniach odstawiam 1-ną kulę, którą później zamieniam na laskę.

skomentuj

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maria (gość)  •

Przepraszam,a gdzie odbyła się operacja.Mnie czeka boję się bardzo,bo nie mam nikogo kto mi pomoże.Pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »