Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Centrum Muzyki nabrało kształtów

Centrum Muzyki nabrało kształtów

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ Dziennik Polski 24

Cztery sale koncertowe w budynku, który pochylnią schodzić będzie do Wisły, amfiteatr na dachu, kładka, która połączy obiekt z Podgórzem, a także park, akademiki Akademii Muzycznej oraz mieszkania i lokale użytkowe - tak wygląda zwycięska koncepcja urbanistyczno-architektoniczna Centrum Muzyki w Krakowie.

Wystawa prac w Muzeum AK będzie czynna przez miesiąc FOT. JOANNA URBANIEC

INWESTYCJE. Znamy już pomysły na zagospodarowanie terenu nad Wisłą

Kompleks, w którym siedzibę znajdą oprócz filharmonii Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia i Akademia Muzyczna, ma być wybudowany nad Wisłą, przy Bulwarze Kurlandzkim.

"Wieloletni wstyd dla Krakowa" - przeczytaj komentarz autorki >>
Wczoraj został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie ideowo-studialnej koncepcji Centrum Muzyki w Krakowie, przygotowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Na- desłano 30 prac. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Małopolski: Wojciech Chmielowicz, Bartłomiej Gowin, Krzysztof Siuta, Tomasz Janus i Karolina Czech, którzy za zwycięstwo otrzymają nagrodę w wysokości 35 tys. zł. Praca została uznana za najlepszą m.in. za "wyrazisty podział planistyczny wyznaczający funkcję kubaturową, placową i parkową dającą gwarancje zachowania właściwego porządku urbanistycznego; proponowany kierunek myślenia architektonicznego, zmierzający do stworzenia współczesnego symbolu przestrzennego w dolinie rzeki, czytelnego w skali miasta". Przyznano również dwa II miejsca (po 12,5 tys. zł każde), które zdobyli: IMB Asymetria z Krakowa i AiR Jurkowscy z Katowic; oraz dwa wyróżnienia po 5 tys. zł: przypadły pracom przygotowanym przez biuro Ekotektura oraz Alicję Ścigaczewską.


- Konkurs jest głosem w dyskusji na temat architektonicznych rozwiązań - mówi prof. Andrzej Wyrzykowski, główny architekt Krakowa, zasiadający w sądzie konkursowym. - Wskazuje drogę dla miasta dla budowy nowej dzielnicy. Dzięki konkursowi już wiemy, jakie usytuowanie budynku sali filharmonii jest najlepsze. Wiemy, czego chcemy.


Zwycięska praca nie będzie realizowana, ale jej dobre rozwiązania pozwolą określić zasady konkursu architektonicznego. Teren, na którym ma stanąć Centrum Muzyki, jest jeszcze w gestii Wojskowej Agencji Nieruchomości, ale jak zapewnił Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, najdalej w czerwcu sprawa terenu zostanie z ministrem obrony narodowej sfinalizowana, co otworzy drogę do rozpisania międzynarodowego konkursu.


- Mentalnie budowa filharmonii bardzo się przybliżyła - mówi Bogdan Tosza, dyrektor Filharmonii Krakowskiej. - Konkurs pokazał, jak wielki potencjał drzemie w tym terenie.


Wystawa prac czynna jest przez miesiąc w Muzeum AK.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

serio (gość)  •

Budynek schodzący do Wisły będzie miał super w czasie powodzi! Na ścianie może funkcjonować wodowskaz. Proponuję do warunków przetargu na budowę dodać zapotrzebowanie na branżę hydrotechniczną. Nie wszyscy melomani znoszą dobrze wilgoć, żeby nie wspomnieć o komarach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alik (gość)  •

konkurs ideowy, male zainteresowanie tylko 30 prac, mała konkurencja, mało pomysłow. w innych konkursach jest po 100 200 projektów wtedy mozna cos wybrac

odpowiedzi (0)

skomentuj