Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie wnieść apelację od wyroku sądowego? [WIDEO]

Redakcja
Sąd wydał niekorzystny dla nas wyrok? Spokojnie - nie oznacza to jeszcze ostatecznej przegranej. Prawo przewiduje bowiem możliwość wniesienia apelacji. Żeby była ona jednak skuteczna, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

TWÓJ PRAWNIK RADZI

Po pierwsze - trzeba się spieszyć. W ciągu siedmiu dni od wydania wyroku musimy złożyć wniosek o doręczenie nam odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Na szczęście nie musimy za niego płacić. Sąd sporządzi pisemne uzasadnienie, w którym wyjaśni, dlaczego wydał takie orzeczenie i prześle je na wskazany adres. Od chwili jego doręczenia mamy tylko 14 dni, aby wnieść do sądu apelację. Po upływie tego terminu wyrok staje się prawomocny i nie można go zaskarżyć w normalnym trybie.

Zaskarżenie wyroków w postępowaniu cywilnym

Autor: Joanna Urbaniec

Po drugie - adresatem apelacji jest sąd, który znajduje się "wyżej" w hierarchii od tego, w którym zapadł niekorzystny wyrok. Przykładowo: nad sądem rejonowym jest sąd okręgowy, a nad okręgowym - apelacyjny. Uwaga - odwołanie składamy za pośrednictwem tego sądu, który wydał wyrok. Jeśli więc zaskarżamy wyrok Sądu Rejonowego w Wieliczce, jako adresata apelacji podajemy "Sąd Okręgowy w Krakowie za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Wieliczce", a samo pismo składamy na dzienniku podawczym sądu rejonowego lub wysyłamy na jego adres.

Po trzecie - musimy zaznaczyć, czy zaskarżamy wyrok w całości, czy tylko w części (np. w wyroku rozwodowym możemy nie zaskarżać samego orzeczenia o rozwodzie, ale tylko wysokość alimentów). Następnie należy podać, jak chcielibyśmy, aby sąd II instancji rozstrzygnął te fragmenty wyroku - np., że wnosimy o zasądzenie innej kwoty pieniężnej.

Apelację trzeba oczywiście odpowiednio uzasadnić. Musimy też wytłumaczyć, dlaczego orzeczenie powinno być zmienione i wskazać dowody na poparcie naszego stanowiska. Zwykle nie jest to proste zadanie, dlatego nawet jeśli decydujemy się na sporządzenie apelacji samodzielnie, zawsze warto odwiedzić prawnika - koniecznie z uzasadnieniem wyroku.

Za wniesienie apelacji musimy zapłacić - zazwyczaj tyle, co za pozew w danym postępowaniu. Jeżeli opłata jest dla nas zbyt wysoka, w treści apelacji możemy umieścić wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Wówczas składamy odwołanie bezpłatnie, a sąd niedługo sam nas poinformuje, czy przychylił się do naszej prośby, czy jednak trzeba będzie zapłacić. Ważny szczegół: wpłaty dokonujemy na rzecz sądu, za pośrednictwem którego wnosimy apelację, a więc tego, który wydał niekorzystny wyrok.

Zaskarżenie wyroków w postępowaniu karnym

Autor: Joanna Urbaniec

Apelację wraz z załącznikami musimy zazwyczaj złożyć w kilku egzemplarzach - po jednym dla sądu oraz dla każdej osoby lub instytucji, która oprócz nas brała udział w procesie. Zawsze warto przygotować jeszcze jeden egzemplarz apelacji dla siebie i uzyskać na nim potwierdzenie złożenia pisma na dzienniku podawczym sądu. Jeśli wysyłamy odwołanie pocztą, potwierdzeniem złożenia będzie dowód nadania przesyłki listem poleconym.

Jeżeli w naszej apelacji pojawią się jakieś istotne braki, sąd da nam tylko tydzień na ich uzupełnienie - inaczej apelacja zostanie odrzucona. Jeśli natomiast wszystko jest w porządku, akta zostaną przekazane do sądu II instancji, który wyznaczy termin rozprawy odwoławczej.
Opisana procedura dotyczy normalnych wyroków w sprawach cywilnych (w tym rodzinnych, gospodarczych i prawa pracy). Nieco inaczej wygląda ona w przypadku wyroków zaocznych, nakazów zapłaty, postanowień sądowych czy orzeczeń w sprawach karnych. Jeśli mamy więc wątpliwości, najlepiej spytać prawnika.

ZESPÓŁ KANCELARII "KRISLEX"

Bezpłatne konsultacje prawne we wszystkich sprawach dla Czytelników "Dziennika Polskiego" po telefonicznym umówieniu pod numerem 882 171 646 w godz. 9 - 17

KRISLEX

KANCELARIE DORADCÓW PRAWNYCH

Kraków, ul. Kordylewskiego 11 tel. 12 350 2552

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak skutecznie wnieść apelację od wyroku sądowego? [WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski