Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie nie będzie zakazu palenia węglem

GRZEGORZ SKOWRON
Na biurku wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka wcale nie leży projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w Krakowie zakazu palenia węglem. Jest za to odpowiedź na list prezydenta Krakowa, który zwrócił się do władz regionalnych o wprowadzenie takiego zakazu.

O TYM SIĘ MÓWI. Prezydent miasta i marszałek województwa piszą do siebie listy, a małopolski sejmik podejmuje rezolucję. Nic jednak z tego nie wynika.

Dla walczących o czyste powietrze w Krakowie nie mamy dobrych informacji - zakaz stosowania węgla w przydomowych piecach nie zostanie wprowadzony. - Jestem gotowy przedstawić projekt uchwały w sprawie określenia, jakiego rodzaju paliwa można stosować do ogrzewania w Krakowie, ale wcześniej prezydent miasta musi zagwarantować pieniądze na rekompensaty dla osób, którym po zmianie sposobu ogrzewania wzrosną wydatki na ciepło - tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak. Pismo z żądaniem pokazania źródeł finansowania takich rekompensat gotowe jest do podpisu i być może już dziś zostanie wysłane do magistratu.

Wicemarszałek nie ukrywa, iż nie wierzy, by miasto miało pieniądze na takie rekompensaty. Te przypuszczenia wynikają nie tylko z tego, że do tej pory nie było o tym mowy.

- W ubiegłym tygodniu na wniosek miasta Krakowa wykreśliliśmy z listy przyznanych unijnych dotacji projekt wyposażenia w solary placówek oświatowych w Krakowie. Miasto nie miało pieniędzy na wkład własny do tej inwestycji - mówi Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Teoretycznie zakaz stosowania węgla do celów grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych może być wprowadzony jeszcze w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długie lata nikt nie podejmie tak kontrowersyjnej decyzji, a politycy będą zrzucać odpowiedzialność za jej brak na innych polityków.

Podczas wczorajszej sesji sejmiku widać było wyraźnie, że część radnych odpowiedzialność za trudne decyzje zrzuca na rząd, bo to on może tak kształtować politykę cenową, żeby zachęcać ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania niż węgiel. Kontrowersje wzbudzało więc apelowanie do samorządów o podjęcie działań służących ograniczeniu smogu, ale po gorącej dyskusji i długiej przerwie na zastanowienie rezolucja w sprawie poprawy powietrza została przyjęta. Wprawdzie wielu radnych przyznawało, że sama rezolucja niczego nie zmieni, ale z drugiej strony tak wielkiego problemu jak zanieczyszczenie powietrza nie można przemilczeć, a rezolucja to impuls do dyskusji.

Obawiam się, że alarmy dotyczące coraz bardziej zanieczyszczonego i coraz bardziej szkodliwego powietrza nie przyniosą efektu w postaci radykalnych rozwiązań. A to dlatego, że nie ma jeszcze takich badań, które pokazywałyby, że smog zabija. Na razie tylko szkodzi, zmniejsza wagę noworodków i ich iloraz inteligencji. A to za mało, by politycy znaleźli pieniądze na rzeczywistą walkę ze smogiem.

A ja mam radykalny pomysł. Wzorem fotoradarów na drogach można by wprowadzić fotokomórki na wszystkich kominach. I karać każdego za przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza. I wtedy prezy- dent miasta, a także marszałek województwa mogliby tłumaczyć, że nie chodzi im wcale o łatanie dziur w budżetach i jak bardzo będą szczęśliwi, gdy nikt nie zapłaci ani złotówki za emisję zanieczyszczeń.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie nie będzie zakazu palenia węglem - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski