Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

W Krakowie nie będzie zakazu palenia węglem

W Krakowie nie będzie zakazu palenia węglem

Na biurku wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka wcale nie leży projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w Krakowie zakazu palenia węglem. Jest za to odpowiedź na list prezydenta Krakowa, który zwrócił się do władz regionalnych o wprowadzenie takiego zakazu.

O TYM SIĘ MÓWI. Prezydent miasta i marszałek województwa piszą do siebie listy, a małopolski sejmik podejmuje rezolucję. Nic jednak z tego nie wynika.

Dla walczących o czyste powietrze w Krakowie nie mamy dobrych informacji - zakaz stosowania węgla w przydomowych piecach nie zostanie wprowadzony.
- Jestem gotowy przedstawić projekt uchwały w sprawie określenia, jakiego rodzaju paliwa można stosować do ogrzewania w Krakowie, ale wcześniej prezydent miasta musi zagwarantować pieniądze na rekompensaty dla osób, którym po zmianie sposobu ogrzewania wzrosną wydatki na ciepło - tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak. Pismo z żądaniem pokazania źródeł finansowania takich rekompensat gotowe jest do podpisu i być może już dziś zostanie wysłane do magistratu.

Wicemarszałek nie ukrywa, iż nie wierzy, by miasto miało pieniądze na takie rekompensaty. Te przypuszczenia wynikają nie tylko z tego, że do tej pory nie było o tym mowy.

- W ubiegłym tygodniu na wniosek miasta Krakowa wykreśliliśmy z listy przyznanych unijnych dotacji projekt wyposażenia w solary placówek oświatowych w Krakowie. Miasto nie miało pieniędzy na wkład własny do tej inwestycji - mówi Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Teoretycznie zakaz stosowania węgla do celów grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych może być wprowadzony jeszcze w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długie lata nikt nie podejmie tak kontrowersyjnej decyzji, a politycy będą zrzucać odpowiedzialność za jej brak na innych polityków.

Podczas wczorajszej sesji sejmiku widać było wyraźnie, że część radnych odpowiedzialność za trudne decyzje zrzuca na rząd, bo to on może tak kształtować politykę cenową, żeby zachęcać ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania niż węgiel. Kontrowersje wzbudzało więc apelowanie do samorządów o podjęcie działań służących ograniczeniu smogu, ale po gorącej dyskusji i długiej przerwie na zastanowienie rezolucja w sprawie poprawy powietrza została przyjęta. Wprawdzie wielu radnych przyznawało, że sama rezolucja niczego nie zmieni, ale z drugiej strony tak wielkiego problemu jak zanieczyszczenie powietrza nie można przemilczeć, a rezolucja to impuls do dyskusji.

Obawiam się, że alarmy dotyczące coraz bardziej zanieczyszczonego i coraz bardziej szkodliwego powietrza nie przyniosą efektu w postaci radykalnych rozwiązań. A to dlatego, że nie ma jeszcze takich badań, które pokazywałyby, że smog zabija. Na razie tylko szkodzi, zmniejsza wagę noworodków i ich iloraz inteligencji. A to za mało, by politycy znaleźli pieniądze na rzeczywistą walkę ze smogiem.

A ja mam radykalny pomysł. Wzorem fotoradarów na drogach można by wprowadzić fotokomórki na wszystkich kominach. I karać każdego za przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza. I wtedy prezy- dent miasta, a także marszałek województwa mogliby tłumaczyć, że nie chodzi im wcale o łatanie dziur w budżetach i jak bardzo będą szczęśliwi, gdy nikt nie zapłaci ani złotówki za emisję zanieczyszczeń.grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl
34

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Darek (gość)  •

Zaczną się procesy cywilne o rekompensaty za utratę zdrowia, to wtedy pieniądze się znajdą i to szybko. Wtedy włodarze miasta zrozumieją, że zdrowie jest wartością nadrzędną a miasto pójdzie z torbami. Tego chcecie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adm (gość)  •

Samorząd nie może podjąć decyzji o zakazie palenia węglem ponieważ naraziłby się właścicielom palenisk węglowych. A jest ich wielu. No i w następnych wyborach by istniejący skład samorządu przepadł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wer (gość)  •

jak smog nie zabija a w Londynie? Co ten skowron pisze?

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiatr (gość)  •

Nowa wycieczka- Widok na Wawel w klebach kurzu, wdech i wydech wsrod kamienic na Starym Rynku, quiz- czym pachnie Twoje ubranie? oraz w zatloczonym tramwaju podroz do Nowej Huty w godzinach szczytu. Prosze pokazac taka wycieczke w TVN i bedzie akcja.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EL (gość)  •

WYMIENIĆ WŁADZE MIEJSKIE I WOJEWÓDZKIE W NASTĘPNYCH WYBORACH, utworzyć listę wyborczą spośrod ludzi ktorzy działają w Krakowskim ALarmie Smogowym....PORAZKA

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mika (gość)  •

Ale jaką dać rekompensatę człowiekowi który pali śmieciami? Toż to dla niego zerowy wydatek to teraz różnicę mamy mu jeszcze fundnąć?

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fikimiki (gość)  •

Czy ktoś mądry wreszcie wyliczy koszty leczenia, utraconych dni i lat pracy, pogrzebów, i tak dalej?
Może wreszcie zamkną się marudy prawiące o cenach węgla w porównaniu z gazem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EKOludek (gość)  •

Jeżeli nie będzie wprowadzony zakaz palenia węglem ,śmieciami itp.to należy nakazać (prawnie) montowanie na każdym palenisku z osobna kosztownych filtrów.Palenie węglem nie może się opłacać !!! Drugim wyjściem wydaje się sporządzanie indywidualnych pozwów przeciwko osobom zatruwającym powietrze (uciążliwie).

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

Dodawajcie miejsca na mapie smogu:

mapasmogu.orq.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakowianka (gość)  •

Drogi Redaktorze, może w ramach edukacji na temat tego czy smog zabija, czy czy jedynie zmniejsza wagę noworodków warto przeczytać choćby krótki tekst w Wikipedii na temat smogu Londyńskiego w 1952, który w ciągu kilkunastu dni zabił 12 tys. ludzi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londy%C5%84ski

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »