Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy z Politechniki

MAS
Projekty badawcze dr. Marcina Banacha i dr. Adama Gąski zostały nagrodzone w programie "Lider" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Młodzi naukowcy z Politechniki Krakowskiej stanęli na czele własnych zespołów badawczych, w których prowadzą przełomowe projekty naukowe.

Młodzi naukowcy prowadzą przełomowe projekty badawcze

Laureatami trzeciej edycji programu "Lider" zostało zaledwie 37 młodych polskich naukowców. Każdy dostał ponad milion złotych na swoje badania, które mają praktyczny potencjał i uwzględniają współpracę z przedsiębiorstwami.

Dr Marcin Banach z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK realizuje projekt: "Synteza oraz zastosowania innowacyjnych nanomateriałów o właściwościach antymikrobiologicznych". 30-letni naukowiec pozyskał na niego ponad 1 mln 89 tysięcy zł. Chce opracować technologię wytwarzania nanocząstek o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Nowej generacji nanomateriały (np. srebro, złoto i inne metale szlachetne czy nanocząstki tlenków) można będzie zastosować w kosmetyce, stomatologii, medycynie czy w gospodarce rolnej i przemysłowej, związanej z problemem powstawania substancji złowonnych.

- Nanotechnologię uznano za kluczową technologię XXI wieku, ale naukowcy wciąż napotykają na pewne ograniczenia w jej rozwoju. Produkcja nanocząstek o określonym rozmiarze, stabilności i właściwościach fizykochemicznych jest często niepowtarzalna. Mój zespół pracuje nad taką technologią, która będzie powtarzalna, niedroga i zgodna z zasadami Zielonej Chemii - mówi dr Marcin Banach. Ma nadzieję, że jego badania przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i rozwoju nowoczesnych technologii produkcyjnych.

Dr Adam Gąska z Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego PK otrzymał 1,2 mln zł na projekt: "Metoda oceny dokładności pomiarów współrzędnościowych realizowanych w warunkach przemysłowych wykonywana w trybie on-line". Pracuje nad nowatorską metodą oceny dokładności pomiarów współrzędnościowych, która może przynieść przemysłowi ogromne oszczędności i zwiększyć poziom bezpieczeństwa różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

- Zgodnie z wymogami technologicznymi, wyniki pomiarów są przydatne tylko wtedy, gdy podawane są z określeniem ich dokładności. Obecnie stosowane metody oceny dokładności pomiarów są trudne w implementacji oraz czasochłonne, dlatego zagadnienie to jest często bagatelizowane, szczególnie w warunkach przemysłowych. Rozpowszechnienie naszej metody może przyczynić się do zmniejszenia liczby błędnie przeprowadzonych ocen zgodności ze specyfikacją geometryczną wyrobów i zminimalizowania kosztów błędnych decyzji, np. przez zmniejszenie liczby reklamacji produktowych - mówi 29-letni naukowiec.

Obaj nagrodzeni liderzy z Politechniki przeszli podczas postępowania konkursowego wnikliwą ocenę. Autorów najwyżej ocenionych wniosków konkursowych zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne, podczas których musieli przekonać grono wybitnych polskich ekspertów do przyznania dofinansowania właśnie ich projektom.

(MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Liderzy z Politechniki - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski