Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Libanie, Egipcie i Syrii masowo zabijają bociany białe i żurawie

Redakcja
Takie zdjęcia umieszczają na Facebooku uczestnicy polowań Fot. Facebook
Takie zdjęcia umieszczają na Facebooku uczestnicy polowań Fot. Facebook
KONTROWERSJE. Organizacje ekologiczne i ornitologiczne w całej Polsce rozpoczęły walkę o ochronę bocianów i innych gatunków ptaków migrujących do Afryki. Mieszkańcy wielu krajów tego kontynentu masowo je wybijają.

Takie zdjęcia umieszczają na Facebooku uczestnicy polowań Fot. Facebook

Polskich ornitologów i przyrodników zmroził e-mail od przyrodników z Libanu. - Pytali nas, czy możemy coś zrobić, aby ratować bociany, żurawie i inne migrujące ptaki. W tym kraju od lat urządza się na nie nielegalne polowania. Strzela się do ptaków zarówno w dzień, jak i po zmroku, podjeżdżając w miejsca ich nocowania i oślepiając reflektorami - relacjonuje Krzysztof Konieczny, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura".

W libańskich gazetach i w internecie zaczęły się ukazywać artykuły o masakrze migrujących ptaków. Umieszczono w nich zdjęcia "pseudomyśliwych" z trofeami - zastrzelonymi bocianami, pelikanami, żurawiami czy ptakami drapieżnymi.

- Jesteśmy tymi informacjami wstrząśnięci - mówi Konieczny. - Polowanie na osłabione wędrówką ptaki jest nieludzkie! Wysłaliśmy pismo do ambasady Libanu w Polsce z prośbą o interwencję. Od 1995 roku w Libanie istnieje prawo zakazujące zabijania ptaków. Mamy nadzieję, że rząd tego kraju podejmie odpowiednie kroki, które uświadomią mieszkańcom powagę problemu.

Według nieoficjalnych informacji podczas migracji giną tysiące ptaków różnych gatunków. Nielegalne polowania urządza się w wielu krajach Azji, Afryki, a nawet Europy (np. na Malcie i we Włoszech).

Profesor Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przyznaje, że sytuacja bocianów białych staje się coraz trudniejsza. - Od 2004 roku w Polsce, kiedy mieliśmy rekordową liczbę par lęgowych (52 tysiące), populacja tego gatunku gwałtownie zaczęła spadać. Szacuje się, że do dziś ubyło nam 25-30 procent par - mówi profesor.

Bociany borykają się z problemami także w naszym kraju - pogarszają się tu warunki środowiskowe. Ptaki znajdują coraz mniej pożywienia.

Więcej o sytuacji bociana białego w najbliższym magazynie "DP" 25 stycznia.

Anna Agaciak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski