Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Nigdy nie pracowałem nad eliksirem młodości [ZDJĘCIA]

Nigdy nie pracowałem nad eliksirem młodości [ZDJĘCIA]

JUBILEUSZ. Trwa jubileusz urodzin wybitnego polskiego chemika profesora Adama Bielańskiego. Choć krakowianin skończył sto lat, nadal prowadzi prace badawcze.

Profesor Adam Bielański 14 grudnia 2012 roku skończył 100 lat Fot. Adam Wojnar

Zobacz [ZDJĘCIA] >>
- Sekretów na długowieczność jest wiele.
Moim zawsze było wczesne chodzenie spać oraz pilnowanie poziomu cholesterolu. Prawdziwe życie zaczyna się po osiemdziesiątce. Wtedy można naprawdę poszaleć - twierdzi prof. Adam Bielański, który skończył 100 lat. Jubilat żartuje, że mimo chemicznego wykształcenia nigdy nie pracował nad recepturą eliksiru młodości.


Krakowianin nie myśli także o emeryturze, na którą mógł przejść w 1983 roku. Nadal jest czynny zawodowo i każdego dnia pojawia się w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk.


- Przez te sto lat nasze miasto zmieniło się nie do poznania, jednak myślę, że większość zmian jest na korzyść - twierdzi profesor Bielański.


Wybitny naukowiec urodził się 14 grudnia 1912 roku przy ulicy Gęsiej - w domu, w którym mieszka do dziś. W 1936 roku uzyskał dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1945 r. przeprowadził przewód doktorski. W dorobku naukowym profesora Bielańskiego znajduje się około 180 publikacji i cztery książki. Wypromował on również kilkudziesięciu doktorów nauk chemicznych.


- Tata nie wyobraża sobie życia bez dwóch pasji: chemii i spacerów. Obie przez wiele lat łączył, chodząc codziennie do pracy piechotą - opowiada Piotr Bielański, syn zasłużonego jubilata. Krakowski stulatek ma także dość liczną rodzinę. Doczekał się trójki dzieci, siedmiorga wnuków i dziewięciorga prawnuków.


W ubiegłym roku prof. Adam Bielański otrzymał Nagrodę Jerzmanowskich przyznawaną przez Polską Akademię Umiejętności, którą przekazał na zakup specjalistycznego sprzętu badawczego.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się