Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto pamięta dzwonnicę

PIOTR SUBIK
ZABYTKI. Stowarzyszenie Magurycz szuka kontaktu z byłymi mieszkańcami opustoszałej po wojnie wsi Polany Surowiczne w Beskidzie Niskim. Ma nadzieję, że pamiętają oni, jak wyglądała dzwonnica cerkiewna, którą chce odbudować.

Prace remontowe w ruinach dzwonnicy w Polanach Surowicznych wolontariusze Stowarzyszenia Magurycz spod Gorlic i Klubu Turystycznego Elektryków z Warszawy zaczęli latem tego roku. Udało się uzupełnić ubytki spoin na zewnątrz dzwonnicy w trzech ścianach, w czwartej - tylko do połowy. Zużyto przy tym 2,5 tony zaprawy, 6 tysięcy litrów wody oraz 100 litrów gruntu murarskiego.

Prace - m.in. uzupełnianie spoin wewnątrz obiektu - mają być kontynuowane w tym roku, a docelowo dzwonnica będzie odbudowana. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak wyglądała.

- Jedynym znanym dokumentem ikonograficznym przedstawiającym dzwonnicę przed 1947 r. jest rysunek malarki z Ukrainy, Ołeny Kulczyckiej. Ale w kontekście planowanej rekonstrukcji izbicy i zwieńczenia budowli, szkic ten nie jest wystarczająco precyzyjny, w związku z czym poszukujemy wszelkich materiałów źródłowych, m.in. starych fotografii - tłumaczy Damian Nowak ze Stowarzyszenia Magurycz.

Dzwonnica w Polanach Surowicznych mogła zostać zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, to prawdopodobnie najstarszy tego typu obiekt wolnostojący na Łemkowszczyźnie. Niszczała sukcesywnie od 1945 r., kiedy Łemków wysiedlono do Związku Sowieckiego. Obecnie zostały z niej tylko ściany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski