Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Miliony na likwidację palenisk

Miliony na likwidację palenisk

Kraków należy do grona miast, w których tzw. niska emisja zanieczyszczeń stanowi jeden z najpoważniejszych problemów. Z prowadzonych do tej pory analiz powietrza nad miastem wynika, że np. w okresie jesienno-zimowym szkodliwy pył niemal codziennie przekracza dopuszczalne normy.

Fot. archiwum

NISKA EMISJA. W tym roku zgłoszono w Krakowie ponad 300 wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców węglowych

Najbardziej we znaki daje się zima
Najgorsze powietrze w Krakowie mamy zimą, w sezonie grzewczym.
Likwidacja pieców węglowych i zmiana systemu ogrzewania na proekologiczny jest od lat jednym z priorytetów w miejskiej polityce. Pierwsze działania w kierunku likwidacji niskiej emisji zostały podjęte już w roku 1995. Ich efektem była likwidacja do 2009 roku około 20 tysięcy pieców węglowych. Problem został jednak rozwiązany tylko częściowo. Według szacunków Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, w piecach węglowych pali wciąż około 35 tysięcy krakowian.


Kraków obecnie jest na etapie wdrażania porozumienia w sprawie likwidacji niskiej emisji, co w decydującym stopniu poprawiłoby sytuację.


- Porozumienie zostało zawarte przez UMK z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska, firmami zaopatrującymi miasta w ciepło oraz dostawcami gazu i prądu - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. - Podpisane ono zostało przez przedstawicieli województwa małopolskiego, gminy Kraków, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Elektrociepłowni Kraków, Elektrowni Skawina, Gazowni Krakowskiej oraz Tauronu Sprzedaż.

Bardzo duże zainteresowanie
W roku 2012 na dofinansowanie wymiany pieców przeznaczono w stolicy Małpolski 2,7 mln zł. Do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło ponad 300 wniosków na kwotę ponad 4 mln zł. Przyszłoroczny program będzie bardziej korzystny, bo biorą w nim też udział firmy i przedsiębiorstwa. W chwili obecnej opracowywane są ostatnie szczegóły, tworzony jest budżet na przyszły rok i po zakończeniu tych prac będzie można mówić o konkretnych kwotach.

Kto może zostać beneficjentem?
Uchwalony Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa określa zasady udzielania dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska, które obejmują trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.


Pozwala on m.in. na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego, a także odnawialnego źródła energii i podłączenie ciepłej wody użytkowej, związane z likwidacją palenisk węglowych. Beneficjentami programu mogą być podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w szczególności osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Zasady udzielania dotacji
Dotacja będzie przydzielana w wysokości do 100 procent poniesionych kosztów, ale nie więcej niż:


A 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła ogrzewania w przypadku likwidacji palenisk lub kotłowni węglowych, mocy nowego źródła centralnej ciepłej wody użytkowej, mocy zainstalowanej pompy ciepła,


A 1000 zł za każdy metr kwadratowy w przypadku zainstalowania kolektora słonecznego.


Niestety, dotacje nie zmieniają jednego - nie mają wpływu na poziom stale rosnących kosztów energii. Rodzi się zatem pytanie - czy krakowian w ogóle stać będzie na korzystanie z nowoczesnych urządzeń grzewczych? Przedstawiciele firm podkreślają, że wymiana związana jest ze stosowaniem rozwiązań energo-oszczędnych. - Mamy nadzieję, że dofinansowanie do inwestycji będzie dla mieszkańców ulgą, choć sedno nie leży w wymianie instalacji, lecz w udźwignięciu kosztów eksploatacji - stwierdza Ewa Olszowska-Dej. - Opłaty są regulowane ustawowo i wiem, że cała polityka energetyczna jest średnio sprzyjająca zmianie systemu ogrzewania.


 


janusz.michalczak@dziennik.krakow.pl
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

~a (gość)  •

Pod poniższym linkiem można przeczytać wiele informacji na temat dotacji z Urzędu Miasta Krakowa na likwidację palenisk węglowych: http://www.grzegorzswiadek.pl/program-ograniczenia-niskiej-emisji-Krakow-piece-weglowe-likwidacja-palenisk-weglowych-dofinansowanie-wniosek

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cena komfortu (gość)  •

Kilka lat temu zlikwidowalem piece , zamienilem ogrzewanie na gazowe , przyjemnosc ta kosztuje mnie obecnie 400zl miesiecznie za 35m2 mieszkanie .

odpowiedzi (0)

skomentuj