Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub Goniec szkoli już 40 lat. W szachy grał tu Kamil Mitoń.

PAWEŁ PANUŚ
Kamil Mitoń jest najwybitniejszym wychowankiem Gońca Staniątki Fot. archiwum
Kamil Mitoń jest najwybitniejszym wychowankiem Gońca Staniątki Fot. archiwum
W szachy w Staniątkach zaczęto grać 1 969 roku, kiedy Stanisław Turecki i Andrzej Irlik założyli kółko szachowe. - Mieliśmy wówczas dwa niekompletne zestawy szachowe, ale najważniejsza była chęć spędzania wspólnie wolnego czasu - wspomina jeden z założycieli Gońca Andrzej Irlik.

Kamil Mitoń jest najwybitniejszym wychowankiem Gońca Staniątki Fot. archiwum

JUBILEUSZ. W klubie w Staniątkach wyszkolił się jeden arcymistrz szachowy oraz sześciu innych medalistów mistrzostw Polski. W nagrodę za wychowanie kilku sportowych pokoleń Goniec otrzymał puchar gratulacje od burmistrza Niepołomic

Wzięli się za szachy za namową wieloletniego prezesa Czarnych Staniątki Tadeusza Szybińskiego. - Zaproponował mi, abym się zajął młodzieżą, która niekoniecznie chce grać w piłkę. W 1972 roku zarejestrowaliśmy klub w strukturach Polskiego Związku Szachowego - mówi pierwszy prezes, który do dziś sprawuje tę funkcję Stanisław Turecki.

Pierwsze lata działalności klubu upłynęły na częstych spotkaniach, podczas których młodzież i dorośli mieli okazję poznać tajniki gry w szachy. W 1984 roku szachy zawitały do miejscowej szkoły, dzięki czemu coraz większa liczba dzieci miała możliwość nauki królewskiej gry.

W 1987 roku Goniec odniósł pierwszy sukces, zdobywając podczas zawodów w Bydgoszczy puchar fair-play. W tym samym roku Aneta Sendor-Gac zagrała w finale mistrzostw Polski. - To ważna data w historii naszego klubu, ponieważ od tego czasu nasi zawodnicy systematycznie awansują do zawodów finałowych, siedmiu z nich stawało na podium mistrzostw Polski. Był taki rok, że aż jedenastu szachistów Gońca Staniątki grało w finałach mistrzostw kraju - wspomina Turecki.

Później nastał w klubie czas Kamila Mitonia, najwybitniejszego szachisty w historii klubu i jednego z czołowych polskich zawodników. - Początki Kamil miał trudne, pojechałem z nim do Wisły i przegrał tam trzy partie. Potem zaś wygrywał wszystko i stał się arcymistrzem szachowym. Dzięki niemu możemy pochwalić się medalami mistrzostw Polski i świata - dodaje Stanisław Turecki.

Kamil Mitoń był gwiazdą jubileuszowych obchodów. - Szachy stały się pomysłem na moje życie i staram się grać jak najwięcej, bo mam na utrzymaniu rodzinę - opowiada Kamil. - Startuję więc w rozgrywkach ligowych w kilku państwach, w Polsce reprezentuję Hetmana Katowice. Wiele zawdzięczam działaczom Gońca, którzy bardzo pomogli mi, gdy zaczynałem grać. Teraz w Gońcu gra mój syn, który w jubileuszowym turnieju dla 6-latków zajął drugie miejsce - dodaje.

Klub ze Staniątek co roku wystawia do rozgrywek ligowych swoją drużynę. - Mamy tu żelazną zasadę, że nigdy nie wspomagamy się zawodnikami z zewnątrz. Goniec zawsze reprezentują szachiści ze Staniątek lub z najbliższych okolic, gdzie prowadzimy zajęcia - mówi Stanisław Turecki.

Osobiste sukcesy zanotowali także założyciele klubu, Andrzej Irlik został międzynarodowym sędzią, pracuje także w MKS MOS Wieliczka, gdzie prowadzi zajęcia z grupa kilkudziesięciu zawodników. Jest wychowawcą Jana Krzysztofa-Dudy, którego typuje się na następcę Kamila Mitonia.

Stanisław Turecki był prezesem Małopolskiego Związku Szachowego, dziś w jego strukturach jest trenerem koordynatorem odpowiedzialnym za szkolenie najzdolniejszej młodzieży.

Klub prowadzi zajęcia głównie z młodymi. Współpracuje z lokalnymi szkołami, gdzie prowadzone są regularne zajęcia, najlepsi trafiają do klubu. Świetlica w Staniątkach jest miejscem spotkań, podczas których prowadzone są zajęcia specjalistyczne i wychowawcze. Wychowankowie Gońca radzą sobie w życiu, doskonalą swe pozasportowe pasje taneczne, literackie oraz muzyczne. Nie wszyscy mogą zostać arcymistrzami i medalistami mistrzostw Polski, wszyscy w Gońcu otrzymują za to odpowiednią szkołę życia. Doceniają to rodzice, którzy mocno włączają się w życie sportowe klubu. Z myślą o starszych zawodnikach od kilku lat działa w Staniątkach koło brydżowe skupiające kilkanaście osób.
W nagrodę za kilkadziesiąt lat pracy i wychowanie kilku pokoleń sportowych klub otrzymał okazały puchar od burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka, który podkreślał ogromne sukcesy klubu z małej miejscowości, ale przede wszystkim wartości wychowawcze prowadzone przez 40 lat w Staniątkach.

NAJWYBITNIEJSI SZACHIŚCI GOŃCA

Kamil Mitoń, Aneta Sendor-Gac, Przemysław Zieliński, Paweł Bogusz, Monika Bajer, Patrycja Taborska, Przemysław Święch, Magdalena Budkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski