Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Autobus 201 będzie nadal jeździł do Borku Fałęckiego

Autobus 201 będzie nadal jeździł do Borku Fałęckiego

KOMUNIKACJA. Prawie wszystkie autobusy aglomeracyjne ze Skawiny będą dojeżdżać na pętlę "Czerwone Maki" na os. Ruczaj-Zaborze w Krakowie. Pętla będzie oddana 17 listopada.

Zmniejszy się częstotliwość kursowania autobusu 201 FOT. EWA TYRPA

- To będzie duży punkt przesiadkowy z dobrym połączeniem tramwajowym i autobusowym do centrum miasta oraz parkingiem typu park and ride - informuje Michał Pyclik, z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.


ZIKiT zapowiadał kierowanie wszystkich autobusów jeżdżących ze Skawiny na nową pętlę, także nr 201, od lat kursującego z Borku Fałęckiego przez Górę Borkowską, ul. Babińskiego i Skotnicką do pętli na os. Bukowskim w Skawinie. - To będzie dla mnie ogromne utrudnienie, bo pracuję niedaleko pętli w Borku, w centrum "Zakopianka", więc będą musiała wstać godzinę wcześniej, żeby dotrzeć do pracy - martwi się studentka Aneta Sidłowska.

Marian Kawulski jeździ 201 od lat 80. ubiegłego wieku. - Na pewno jest rentowna i nie wozi powietrza, więc zaskoczony jestem planami zmian trasy i pozbawienia ludzi bezpośredniego dojazdu do Borku - dziwi się. Jednak nasi rozmówcy nie muszą się już niepokoić, bo władze gminy zaprotestowały przeciwko likwidacji obecnej trasy 201, a ZIKiT zmienił zdanie. - 201 będzie jeździł nadal do Borku - zapewnia Michał Pyclik. Jednak z inna częstotliwością.

- Musieliśmy zaprotestować, bo wielu mieszkańców interweniowało u nas w sprawie zachowania tej trasy. Duża grupa osób pracuje w Borku czy w Wieliczce i musiałyby tracić wiele czasu na dojazd z nowej pętli do swojej pracy. Jednak mamy też opinie, że 201 powinno dojeżdżać do nowej pętli, skąd będzie lepsze połączenie z centrum Krakowa - mówi Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, która do linii 201 oraz 253 jeżdżącego do Radziszowa, dopłaca najmniej w porównaniu z innymi liniami. Dokłada tylko do wozokilometra w granicach gminy. Natomiast w przypadku pozostałych linii gmina płaci za jazdę na całych trasach.

Łącznie na dofinansowanie do publicznej komunikacji, skawińska gmina rocznie wydaje około 2,8 mln zł. - W przyszłym roku stawki wozokilometrów podrożeją o 10 procent, ale chcemy tak zreorganizować kursy, aby zachować tegoroczną dopłatę - dodaje wiceburmistrz Żak. Uważa, że można zmniejszyć częstotliwość jazdy niektórych autobusów, np. 201, który dziennie jeździ 60 razy. O szczytowych porach kursuje co 12-15 minut. Można byłoby zmniejszyć liczbę kursów i częstotliwość np. co pół godziny. Takie plany ma też ZIKiT.

Wszystkie autobusy, które obecnie kończą swoją trasę w Łagiewnikach, będą dojeżdżać do pętli "Czerwone Maki". Są to linie: 213 - do Krzęcina, 223 - do Jaśkowic (dojeżdża do sąsiedniej gminy Brzeźnica), 253 - do Radziszowa, 263 - do Woli Radziszowskiej.

Oprócz 201 z Borku Fałęckiego nadal jeździć będzie autobus 235, kursujący przez Libertów, Korabniki do Skawiny Podbory.

Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia czasu kursowania nocnego autobusu 901. Od tegorocznych wakacji jeździ on w weekendy z Ruczaju-Zaborze do pętli na os. Bukowskim w Skawinie. Linia ta uruchomiona miała być na czas wakacji, o co najbardziej upominała się młodzież, nie mająca czym wrócić z Krakowa z kin, teatrów czy koncertów. Władze samorządowe zdecydowały się przedłużyć finansowanie 901 do końca tego roku. - W tym czasie zbadamy napełnienie w nocnych kursach i okaże się czy są one potrzebne cały czas, czy tylko latem - dodaje wiceburmistrz.Dokładne zmiany w komunikacji w Krakowie oraz aglomeracyjnej poznamy dzisiaj o godz. 10 na konferencji ZIKiT-u.

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się