Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za ciasna komenda. Będzie nowa.

BARBARA CIRYT
Komenda Powiatowa Policji ma siedzibę przy ulicy Prusa Fot. Magdalena Uchto
Komenda Powiatowa Policji ma siedzibę przy ulicy Prusa Fot. Magdalena Uchto
INWESTYCJE. W Miechowie powstanie nowy budynek Komendy Powiatowej Policji . Dziś szef tej jednostki, mł. insp. Bogusław Słupczyński będzie rozmawiał z projektantem o rozplanowaniu nowego obiektu. Inwestycję ma finansować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Komenda Powiatowa Policji ma siedzibę przy ulicy Prusa Fot. Magdalena Uchto

Małgorzata Woźniak, rzeczniczka ministerstwa powiedziała nam, że pierwotnie planowano 50 mln zł na inwestycje w policji i straży w całej Polsce, ale sytuacja znacznie się poprawiła i tę kwotę powiększono do 250 mln zł. - Szczegółowe informacje o konkretnych inwestycjach minister przekaże w przyszłym tygodniu - mówi rzeczniczka. Tymczasem już dowiedzieliśmy się, że miechowska komenda będzie budowana. Prace rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończą w 2015.

- Budynek naszej komendy jest ciasny. Nie spełnia norm, które wskazują, że komenda tej wielkości powinna liczyć 2,4 tys. metrów kwadratowych, a nasza ma niespełna tysiąc. Policjanci nie mają szatni, czy miejsca, w którym mogliby zjeść posiłek - podkreśla mł. insp. Bogusław Słupczyński, komendant powiatowy miechowskiej policji. Dodaje, że stary budynek wymagałby wielu remontów, m.in. poprawy wszelkich instalacji, ogrzewania, a co staje się nieopłacalne.

Miejsce na budowę nowej siedziby to działka położona za obecną komendą. Obiekt stanie na parceli liczącej 86 arów. Przyczynił się do tego także powiat miechowski, przekazując część gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa. - Wspieramy plany policji związane z budową nowego obiektu, który w Miechowie jest niezbędny. Co roku dotujemy policję, kupując m.in. sprzęt elektroniczny. W poprzedniej kadencji powiat zakupił także radiowóz - mówi starosta Marian Gamrat.

Początkowo były plany, żeby nową komendę budować w centrum miasta. Jednak nie znaleziono odpowiedniego miejsca.

Dziś powiatowa jednostka liczy 116 pracowników, łącznie z policjantami z posterunków zamiejscowych w trzech gminach. Jest tu też kilka wakatów. W nowym budynku będzie miejsce dla około 120 osób. Po wybudowaniu komendy mieszkańcy muszą się liczyć z likwidacją trzech zamiejscowych posterunków w: Charsznicy, Książu Wielkim i Racławicach.

Obecnie lokale dla tych posterunków zapewniają gminy. Ich szefowie zaznaczają, że policja likwidując je, nie może mówić o oszczędnościach, bo nie płaci czynszu oraz rachunków np. za ogrzewanie. Jednak szef komendy powiatowej zaznacza, że chodzi o sprawniejsze zarządzanie policjantami. - Miechów jest w centralnym miejscu powiatu, a dojazd do wszystkich gmin jest szybki i łatwy. Jeśli coś niebezpiecznego działoby się w którejkolwiek gminie, możemy w zależności od potrzeb wysłać tam np. dwa radiowozy - mówi szef policji powiatowej.

POSTERUNKI DO LIKWIDACJI?

JAN ŻEBRAK, wójt gminy Charsznica

- Im policja jest bliżej ludzi, tym lepiej. Będąc na miejscu można szybciej i skuteczniej reagować na wszelkie nieprawidłowości. Przecież tej reakcji, obecności służb na miejscu, wymagają nadzwyczajne sytuacje. Kiedyś dążono do decentralizacji, teraz jest nowa moda, wraca centralizacja. Obawiam się, że jeśli myślenie dalej pójdzie w tym kierunku, to przeniosą nam całą policją nie tylko do Miechowa. Może należałoby się spodziewać, że za 10 lat jednostkę będą nam organizowali w Krakowie. Sama obecność policjantów powstrzymuje wiele osób od negatywnych zachowań. U nas warunki policjanci mają bardzo dobre. Jeśli policja będzie likwidowała posterunek, to nie może mówić o oszczędnościach, bo koszty utrzymania pomieszczenia ponosi gmina.
MAREK SZOPA, wójt gminy Książ Wielki

- U nas likwidacja posterunku niewiele zmieni. Dziś jest on tutaj tylko z nazwy. Mamy niego niewielką korzyść. Policjanci są tu rzadko. Pokazują się głównie dzielnicowi. Gmina Książ Wielki jest spokojna, ponadto mamy monitoring obsługiwany w tutejszym posterunku. Natomiast, jeśli coś groźnego będzie się działo, to raczej spodziewam się interwencji z Miechowa niż miejscowej z Książa. Do nas z Miechowa jest blisko ok. 15 km, dojazd drogą krajowa jest wygodny.

ADAM SAMBORSKI, wójt gminy Racławice

- Uważam, że posterunek w Racławicach dobrze funkcjonuje i tak powinno pozostać. Dla gminy funkcjonowanie posterunku na miejscu podnosi też jej prestiż. Ponadto bliskość policji daje szansę na lepszy kontakt dzielnicowego z mieszkańcami, na bliższe poznanie specyfiki terenu, ewentualnych zagrożeń. Obecność policji daje mieszkańcom większe możliwości na zaufanie tej jednostce, a to jest korzystniejsze dla całej społeczności. Poza tym lokal na posterunek utrzymuje gmina. Uważam, że dla policji większą oszczędnością jest pozostawienie posterunku i utrzymanie obecnej sytuacji, bo posyłanie radiowozu z Miechowa do Racławic jest kosztowniejsze, niż interwencja tego samego zespołu i pojazdu, stojącego na miejscu.

(BCA)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za ciasna komenda. Będzie nowa. - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski