Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Prace Heraklesa i ich dwoje w galerii

Prace Heraklesa i ich dwoje w galerii

KSIĄŻKA. Galeria Jednej Książki (w Bibliotece Głównej ASP, przy ul. Smoleńsk , jedyna taka w kraju) prezentuje głównie - zgodnie z nazwą - piękne pomysły na książkę.

Autorzy i książka, która czeka na mądrego wydawcę Fot. Wacław Klag

W galerii pokazywano świetne przykłady książki autorskiej, szeroko pojmowanej grafiki książki, aż po instalacje wokół książkowego tematu. Tym razem mamy książkę dla wszystkich, którzy cenią wysoką kulturę edytorską oraz komfort obcowania z książką świetnie zaprojektowaną i niebanalnie zilustrowaną. Ewa Tamara Bajek (projekt książki) i Grzegorz Bednarski (ilustracje) przygotowali "Prace Heraklesa" Roberta Gravesa.

Młoda projektantka, Ewa Tamara Bajek starannie dobrała format książki, rodzaj papieru, sposób szycia i oprawy, rodzaj czcionki, operowanie zadrukowaną przestrzenią strony, no i - oczywiście - rozmieszczenie ilustracji na stronach. Powstała książka wyjątkowo piękna, wygodna w korzystaniu z niej (otwarta na dowolnej stronie, nie zamyka się sama) i świetnie (acz niestandardowo) ilustrowana.

Grzegorz Bednarski, malarz, profesor krakowskiej ASP, obok malarstwa zwracającego uwagę już od debiutu artysty, ma w dorobku również ilustrację książkową. Jako ilustrator pozostaje malarzem interpretującym temat, dopełniającym tekst obrazem, a nie wprost przekładającym tekst na kreskę i plamę barwną.

Kto pamięta "Piekło", przypomni sobie bez trudu, jak wokół Dantego stworzył Bednarski cykl głęboko zapadających w pamięć obrazów. Tym razem mamy do czynienia z mocną, graficzną kreską i wstrzemięźliwością barwną: czerń i biel, czasem lekko przełamywana, ale zaskakująco bogata.

Ta książka istnieje w jednym egzemplarzu dostępnym na wystawie. Czeka na wydawcę, który lubi piękne książki.

(AN)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się