Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne oblicze szkoły muzycznej w Nowej Hucie

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
INWESTYCJE. 32 nowe sale, w tym koncertowa na 220 miejsc oraz 8 o zmiennej akustyce, do tego amfiteatr na 240 miejsc - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Nowej Hucie powiększył się o 5,5 tys. metrów kwadratowych.

W amfiteatrze, na widowni pomieści się 240 osób. Fot. Anna Kaczmarz

Kompleks szkół muzycznych w Nowej Hucie zyskał nowoczesne oblicze. Dotychczasowy budynek wraz z salą koncertową na ponad 550 miejsc (w sumie 4,5 tys. metrów kw.), oddany w 1974 roku do użytku, został połączony z nowoczesnym budynkiem o ciekawej bryle architektonicznej. W tej chwili w nowej części szkoły trwają prace porządkowe. - W wakacje jeszcze doposażymy nową część. We wrześniu rok szkolny rozpoczniemy także w nowym budynku - mówi Witold Malinowski dyrektor zespołu szkół.

Nowy budynek zachwyca przestrzenią i wykończeniem: przestronne korytarze, jasne sale wykładowe, zwłaszcza te o zmiennej akustyce, którą będzie można dostosować do muzycznych potrzeb, między salami muzycznymi chłonące dźwięki drzwi; biblioteka i czytelnia, mające w sumie ponad 200 metrów kw., kolorowe szatnie, a także dwie świetlice dla młodszych i starszych uczniów, bo w zespole uczą się zarówno 6-letnie maluchy, jak i starsi, którzy mają ponad dwadzieścia lat. Do tego jeszcze trzeba dodać sale do indywidualnego ćwiczenia, liczne pomieszczenia biurowe, ogrody zimowe i na dachu taras widokowy na nowohuckie łąki. Na terenie całej szkoły jest klimatyzacja, wentylacja, bezprzewodowy Internet oraz sieć kablowa.

Budynek jest właśnie wyposażany. Zakupione zostały ławki, tablice, szafy i szafki. Wiele w tych meblach koloru. Imponująco wygląda pokój nauczycielski, który składa się z trzech pomieszczeń: pokoju do pracy z licznymi stanowiskami komputerowymi, pokoju do zebrań oraz pomieszczenia, gdzie będzie można przygotować obiad i odpoczywać na kolorowych kanapach. W szkole obecnie strojone są nowe, właśnie zakupione instrumenty: 28 pianin i trzy fortepiany koncertowe marki Yamaha i dwa Steinwaye, wybierane specjalnie w fabryce w Hamburgu.

Budowa trwała dwa lata i pochłonęła 24 mln zł. Finansowana była z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (priorytet XI kultura i dziedzictwo kulturowe, działanie 11.3 infrastruktura szkolnictwa artystycznego). Dyrektor Malinowski zapowiada, że jak tylko uda się zdobyć pieniądze, stara część szkoły zostanie wyremontowana (planowany koszt ok. 8 mln zł), zaś cały kompleks wzbogacony o kolejny budynek (9 mln zł), tym razem przeznaczony do zajęć sportowych i rytmicznych; powstaną też szkolne boiska.

Obecnie uczy się w szkole 550 uczniów, ale docelowo ma być ich 850. Czy jednak to będzie możliwe. - Nas niż demograficzny nie dotyczy. My mamy zawsze chętnych do szkoły - mówi dyrektor Malinowski. Egzaminy wstępne do szkół zespołu zaplanowane zostały na 11-14 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nowoczesne oblicze szkoły muzycznej w Nowej Hucie - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski