Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie uczcili Święto Konstytucji [ZDJĘCIA]

MACIEJ PIETRZYK, AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Warsztaty plastyczne dla dzieci podczas rodzinnego pikniku na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Fot. Anna Kaczmarz
Warsztaty plastyczne dla dzieci podczas rodzinnego pikniku na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Fot. Anna Kaczmarz
Tłum wypełnił w czwartek Mały Rynek w Krakowie. A wszystko za sprawą 45. Lekcji Śpiewania, podczas której rozbrzmiewały pieśni związane przede wszystkim ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Gościem specjalnym imprezy był Zbigniew Wodecki.

Warsztaty plastyczne dla dzieci podczas rodzinnego pikniku na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Fot. Anna Kaczmarz

ROCZNICA. Pod Wawelem można było świętować od rana do samego wieczora.

Zgodnie z tradycją Lekcję zorganizowała Biblioteka Polskiej Piosenki, zaś na scenie stanęli jak zwykle artyści kabaretu Loch Camelot. Rozdano 4,5 tysiąca śpiewników.

Rocznicę Konstytucji 3 maja radośnie świętować można było także podczas pikniku na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy chętni mogli spróbować regionalnych smakołyków, oglądać występy artystyczne, a dzieci brały udział w zabawach i warsztatach artystycznych.

Obchody 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Polski Walczącej i odprawionej przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej.

Po nabożeństwie władze Krakowa i Małopolski złożyły wspólny wieniec pod Krzyżem Katyńskim. Następnie patriotyczny pochód ruszył Drogą Królewską na pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Poległych i złożono wieńce i kwiaty.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OBCHODÓW ŚWIĘTA 3 MAJA W KRAKOWIE >>

Podczas uroczystości wojewoda Jerzy Miller wręczył odznaczenia państwowe, a 22 osobom akty nadania obywatelstwa polskiego. Kiedy rozpoczął przemówienie, zgromadzeni pod Barbakanem członkowie i sympatycy krakowskiego klubu "Gazety Polskiej”, "Solidarnych 2010” i Ligi Obrony Suwerenności zaczęli gwizdać i krzyczeć: "Miller, gdzie jest wrak?”, "Koalicja Targowica” czy "Całe zło to PO”.

W południe na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego rozpoczął się piknik rodzinny z pokazem rękodzieła i kiermaszem produktów regionalnych.

Wszyscy chętni mogli spróbować m.in. wypieków Koła Gospodyń Wiejskich z Dębna, miodu z Niepołomic i wędlin z Liszek, zobaczyć, jak wykonywane są koronki, hafty czy rzeźby oraz obejrzeć prezentacje kultur słowackiej, romskiej i ormiańskiej.

Mnóstwo atrakcji czekało także na najmłodszych. – Jestem zachwycona. Dzięki takim imprezom mogę pokazać dzieciom, jak można świętować rocznice najważniejszych wydarzeń w naszej historii – mówi Aneta Wawrzyniec, która na piknik przyszła z dwójką pociech.

Na Małym Rynku świętowano w czwartek podczas 45. Lekcji Śpiewania. Było patriotycznie, ale także wesoło i bezpośrednio, bowiem na dwie godziny, za namową prowadzącego Waldemara Domańskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, wszyscy uczestnicy Lekcji przeszli na "ty”. – Dzięki temu łamiemy oficjalność i łatwiej jest nam wspólnie śpiewać. Po dwugodzinnej Lekcji wszystko wróci do normy – tłumaczył Waldemar Domański, inicjator wspólnego śpiewania.

Zabrzmiało ponad 25 piosenek, w tym m.in. "Mazurek Trzeciego Maja”, "Święta miłości” czy "Pieśń Konfederatów Barskich”. Pod wodzą Kazimierza Madeja i kabaretowych artystów rozlegało się gromkie: "Nigdy z królami nie będziem w aliansach,/ Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi,/ Bo u Chrystusa my na ordynansach,/ Słudzy Maryji!” ("Pieśń Konfederatów Barskich”). Natomiast "Poloneza 3-go Maja” odśpiewali uczniowie gimnazjum w Szczyrzycu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 45. LEKCJA ŚPIEWANIA >>

W programie lekcji pojawiły się też piosenki patriotyczne ale współczesne. I tak wykonane zostały utwory m.in.: z repertuaru T-Raperów znad Wisły, Jacka Kaczmarskiego, Lady Pank czy Marka Grechuty.

Podczas Lekcji odbyło się uroczyste wręczenie dokumentu, będącego propozycją usynowienia piosenki "Góralu, czy ci nie żal?”. Dokument otrzymali Podhalanie, wśród których znalazł się m.in. Andrzej Skupień, wicestarosta tatrzański. Nie obyło się bez góralskiej kapeli i góralskich śpiewów. Zabrzmiało też "Góralu, czy ci nie żal?”.

Lekcję zakończył występ Zbigniewa Wodeckiego, który zaśpiewał m.in.: "Drodzy rodacy! Szanowni bliźni! Niech się w nas goi, niech się zabliźni”.

Święto Konstytucji w Warszawie

– Dzisiaj nasze najważniejsze polskie pytanie brzmi: co z naszą odpowiedzialnością za kraj. Czy nasza scena polityczna przypomina Sejm Wielki, czy może sejmik szlachecki, który trwoni dziedzictwo pokoleń? – pytał podczas uroczystości na placu Zamkowym prezydent Bronisław Komorowski, zachęcając także wszystkich zgromadzonych przed Zamkiem Królewskim do radosnego i wspólnego świętowania 3 maja. Prezydent wręczył także w czwartek odznaczenia wybitnym Polakom. Z Krakowa uhonorowani zostali Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski m.in.: Elżbieta Penderecka i Zbigniew Preisner. (AMS, MAPI, PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski