Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła pasjonatów

Redakcja
Ewa Lipska podpisuje tomik wierszy dla uczennicy Angeliki Klik z klasy I Fot. Marcin Warszawski
Ewa Lipska podpisuje tomik wierszy dla uczennicy Angeliki Klik z klasy I Fot. Marcin Warszawski
"Trójkowe Czwartki" gościły już najznamienitszych ludzi świata kultury i sztuki. Kilkanascie dni temu odbyła się również kolejna edycja Festiwalu Kultury Szkolnej. III LO im. Jana Kochanowskiego od kilkudziesięciu lat udowadnia, że młodzież nadal jest pełna pasji.

Ewa Lipska podpisuje tomik wierszy dla uczennicy Angeliki Klik z klasy I Fot. Marcin Warszawski

EDUKACJA. III Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Kochanowskiego od kilkudziesięciu lat udowadnia, że młodzież nadal jest pełna pasji

"Trójkowe Czwartki" to cykliczne spotkania uczniów, absolwentów i profesorów z ludźmi literatury, filmu, teatru czy mediów. W niezwykłej atmosferze goście opowiadają o swoich drogach odkrywania i rozwijania artystycznych pasji. Warto podkreślić, że od samego początku to uczniowie decydują o tym, kogo zaprosić do salonu, pozostawiając w skrzynce kontaktowej "Trójkowych Czwartków" zgłoszenia nazwisk oczekiwanych przez nich osób.

- W sali "Pod Oknem" jest miejsce do promocji różnorodnych, artystycznych dzieł - od wydawanych tekstów, malowanych obrazów po komponowane utwory. Salon stał się miejscem dobrej zabawy i twórczej dyskusji. Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie naszej szkoły bez czwartkowych spotkań - mówi Beata Nawrot, opiekunka i organizatorka salonu.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się niemal cztery lata temu, w kwietniu 2008, a pierwszym gościem salonu był Bartosz Szydłowski - absolwent "trójki", reżyser, twórca i dyrektor Teatru Łaźnia Nowa. Bohaterem kolejnych spotkań byli m.in. czlonkowie Formacji Chatelet, która przeobraziła na chwilę "trójkę" w kabaretową scenę oraz Czesław Mozil, który dał mini koncert, w trakcie którego zachwycał grą na akordeonie. Gościem trójkowego salonu był również badacz literatury dr Marek Karwala, który w Roku Herbertowskim przybliżał twórczość autora "Przesłania Pana Cogito" oraz historyk i znawca Nowej Huty Maciej Miezian.

Szczególnie radosna atmosfera panowała na spotkaniach z absolwentami "trójki", którzy tutaj promowali swoje książki(np. Adam Miklasz), opowiadali o swoich pierwszych sukcesach reżyserskich(Magdalena Miklasz), ale także dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą (redaktor Jan Andrzej Franczyk). - Zależy nam na stworzeniu uczniom odpowiednich warunków do pełnego, wszechstronnego rozwoju. Chcemy pokazywać, że "trójka" to swoiste centrum kulturalno-oświatowe na mapie Nowej Huty - mówi Beata Nawrot. Dodaje, że w tej szkole każdy uczeń ma szansę swoje pasje przekuwać w konkretne działania.

Koniec ubiegłego roku przyniósł także spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem, w czasie którego uczniowie odkrywali zagadki Jakuba Wędrowycza i tajemnice cudownego notesu pisarza, w którym znajduje się ponad sto pomysłów na nowe powieści. Ostatnio w progach salonu gościła natomiast wybitna poetka, felietonistka, radca ambasady i dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ewa Lipska.

Odbyła się także coroczna Gala Finałowa Festiwalu Kultury Szkolnej w Teatrze Łaźnia Nowa, która była prezentacją dorobku artystycznego nowohuckiej młodzieży. Historia FeKuSz-u sięga początku lat 60., kiedy to uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego założyli "Teatr na Murze".

- Festiwal tak mocno wpisał się w tradycję naszej szkoły, że dziś chyba nikt nie wyobraża sobie, by mogło go zabraknąć. Dzięki Łaźni Nowej od pięciu lat uczniowie mogą zmierzyć się nie tylko z utalentowanymi rówieśnikami, ale także z prawdziwą sceną - mówiła Agata Adamska, absolwentka "trójki", wieloletnia organizatorka FeKuSz-u. Kilkuset widzów w trakcie gali podziwiało etiudy teatralne, występy zespołów muzycznych, a wydarzeniom scenicznym towarzyszyły konkursy: literacki, fotografii, malarstwa, plakatu i rzeźby.

Marcin Warszawski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski