Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobić na srebrze

Redakcja
Na początku 2010 r. jedna uncja srebra kosztowała od 15 do 18 dolarów amerykańskich. Obecnie cena zawiera się w przedziale od 33 do 37 USD. Oznacza to dwukrotny wzrost ceny, gdy w przypadku złota w tym samym okresie wzrost ten wyniósł ok. 50 proc.

INWESTYCJE. Drożejące srebro stworzyło inwestorom możliwość wysokiego i stosunkowo szybkiego zarobku

Wielu inwestorów nęka niepewność i nasuwają się im różne pytania. Ci, którzy już zainwestowali stawiają pytanie - czy tak szybki wzrost może być trwały? Ci, którzy przegapili tą możliwość osiągnięcia szybkiego i dużego zysku starają się otrzymać odpowiedź na pytanie - jak długo jeszcze utrzyma się obecna hossa?

Dlaczego drożeje?

Jest to niewątpliwie spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z czynników jest wzrost zapotrzebowania rynku na ten metal. Srebro niezbędne jest do produkcji wielu elementów w prężnie rozwijających się gałęziach przemysłu. Bez tego metalu giganci z Redmond, czy też z krzemowej doliny, mogliby zwijać manatki. Zapotrzebowanie jest olbrzymie, jednak na rynek jest dostarczanych co raz mniej tego kruszcu. Srebra zaczyna po prostu brakować - możemy przeczytać na portalu numizmer.net zajmującym się rynkiem srebra.

- Za wzrost popytu na bezpieczne aktywa: złoto i srebro jest też odpowiedzialny kryzys fiskalny w Europie. To jeszcze nie koniec tego kryzysu. Grecja nie potrafiła wykorzystać szansy, jaką wcześniej otrzymała i nie jest wykluczone, że będzie potrzebna kolejna dawka pieniędzy aby ratować ojczyznę Homera - uważa Jan Mazurek, główny analityk Investors TFI.

Pewne znaczenie ma też inwestycyjne znaczenie tego kruszcu. Srebro jest znacznie dostępniejsze dla mniejszych inwestorów. Na uncję tego metalu stać każdego inwestora, czego nie można powiedzieć o złocie. Nie bez znaczenia na zmiany cen ma też znacznie większa możliwość manipulowania rynkiem srebra i spekulacyjne podbijanie bądź obniżanie ceny.

Wartość względna

Jednakże dziś zajmiemy się ceną złota wyrażoną w twardszej walucie. Walutą w transakcjach handlowych przez długie wieki było srebro. Przez wiele wieków cena jednej uncji złota była odpowiednikiem kilkunastu uncji srebra, przy średniej oscylującej wokół 15. Stosunek ten mniej więcej odzwierciedla relację ilości obu tych metali w przyrodzie.

- W miarę stabilna sytuacja na rynku metali szlachetnych utrzymywała się do końca XIX wieku, gdy srebro powoli zaczęło tracić status metalu monetarnego na rzecz złota. Parytet złoto-srebro "zwariował" w czasie Wielkiego Kryzysu oraz II Wojny Światowej. Drugi "wyskok" miał miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy inwestowanie w metale szlachetne zdecydowanie wyszło z mody. Na przełomie lat 80 i 90 stosunek ceny złota i srebra przekroczył 90. Obecnie jest to wartość rzędu 50. Patrząc na dane historyczne można dojść do dwóch wniosków: albo złoto jest już bardzo drogie, albo srebro jest obecnie ekstremalnie tanie. Osobiście skłaniałbym się raczej ku tej drugiej opinii - ocenia Krzysztof Kolany, analityk Bankier.pl.

MARIAN CHOLEWIŃSKI

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski