Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Litwie rosną szeregi długotrwale bezrobotnych

Redakcja
Eksperci biją na alarm. Wśród młodzieży co trzeci jest bezrobotny. A mimo nieznacznego zmniejszenia się stopy bezrobocia niebezpiecznie rosną szeregi długotrwale bezrobotnych. Brakuje też wykwalifikowanej siły roboczej.

Na Litwie rosną rzesze tzw. długotrwale bezrobotnych i brakuje wykwalifikowanej siły roboczej Fot. Marian Paluszkiewicz

Litwa znajduje się na trzecim miejscu pod względem zmniejszenia się poziomu bezrobocia wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Bezrobocie w ciągu roku zmniejszyło się o 3 proc. i wyniosło 15,3 proc. Takie dane ogłosił Eurostat. Jednak Urząd Statystyczny Wspólnoty Europejskiej podaje również inne, już mniej napawające optymizmem dane, a mianowicie, że Litwa należy do niechlubnej trójki liderów pod względem bezrobocia w UE. Większe bezrobocie jest tylko w Grecji i Hiszpanii.

Zwłaszcza smutno wygląda sytuacja młodych ludzi na rynku pracy.

Jak podaje Litewski Departament Statystyki, w ubiegłym roku było 248,8 tys. bezrobotnych, o 42,3 tys. mniej niż w 2010 r. W tym poziom bezrobocia wśród mężczyzn w 2011 r. wynosił 17,8 proc., kobiet — 13 proc. Poziom bezrobocia młodzieży — osób w wieku 15–24 lat — w trzecim kwartale ub. roku wynosił 31,7 proc., czyli co trzecia młoda osoba poszukująca pracy jest bezrobotna. Eksperci mówią również o innej, niebezpiecznej tendencji w kraju — rosną rzesze tzw. długotrwale bezrobotnych i brakuje wykwalifikowanej siły roboczej.

— Wśród nowych bezrobotnych najwięcej jest zarejestrowanych już po raz drugi w okresie od roku do dwóch lat. Takie osoby stanowią 66,1 proc. Osoby, które nie posiadają zawodu, stanowią 44,2 proc. Tymczasem 29,1 proc. stanowią osoby, które miały ponad dwuletnią przerwę w pracy. 24, 8 proc. stanowiły osoby, które szukały pracy po raz pierwszy i nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego — podała dane statystyczne „Kurierowi” Milda Jankauskienė, główna specjalistka Litewskiej Giełdy Pracy.

Najwięcej jest osób nieposiadających zawodu i osób, które przez dłuższy okres były bez pracy. Tzw. długotrwale bezrobotni stanowią jedną z największych grup bezrobotnych, która znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Kolejnym zagrożeniem, które ostatnio szczególnie się uwydatniło na litewskim rynku pracy, jest bezrobocie strukturalne, czyli związane z niedopasowaniem popytu na pracę oraz podaży siły roboczej.

Milda Jankauskienė, specjalistka Giełdy Pracy mówi, że giełda wdraża różne projekty, które pomagają bezrobotnym znaleźć pracę. Niedawno wcielono w życie finansowany przez Europejski Fundusz Socjalny projekt pt. „Bądź aktywny na rynku pracy”.

— Podstawowym celem projektu było zwiększenie zatrudnienia bezrobotnych młodych ludzi i zapewnienie im powrotu na rynek pracy. Projekt trwał półtora roku. Młodzi ludzie w wieku do 29 lat, zarejestrowani na terytorialnych giełdach pracy, mieli możliwość w trakcie projektu zdobyć potrzebne nawyki praktyczne bezpośrednio w miejscu pracy i w ten sposób odnaleźć się na rynku pracy — wyjaśniła specjalistka.

W projekcie udział wzięło prawie 3 tys. osób. 83 proc. młodych osób po wzięciu udziału w projekcie udało się zatrudnić.

NIEWESOŁE PROGNOZY

Tymczasem prognozy specjalistów, jeśli chodzi o sytuację na litewskim rynku pracy, nie napawają zbytnim optymizmem. Według sporządzonej przez Giełdę Pracy prognozy rynku pracy, w bieżącym roku sytuacja pozostanie nadal skomplikowana, pracy nie będzie miało ok. 200 tys. osób. W drugiej połowie roku zapowiada się zmniejszenie podaży pracy, a z powodu słabo rosnącej gospodarki sytuacja na rynku pracy w bieżącym roku nie będzie szybko ulegała poprawie.

Jednocześnie przeprowadzone przez Giełdę Pracy ankietowanie pracodawców wskazuje, że najwięcej miejsc pracy powstanie w sektorze prywatnym, a także w sferze usługowej i przemysłowej. Przy tym najwięcej wolnych miejsc pracy będzie w wyniku rotacji pracowników.

Edyta Szałkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski