Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Kultura ma 5,5 mln zł więcej

Kultura ma 5,5 mln zł więcej

Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz organizacje pozarządowe mogą odetchnąć z ulgą. Radni podczas wczorajszej sesji Rady Miasta zagłosowali za poprawką do budżetu wniesioną przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Fot. Archiwum

KONTROWERSJE. Radni zagłosowali za poprawką prezydenta. Koniec sporu?

Dzięki temu budżet kultury zwiększył się o 5,5 mln zł - 3,5 mln zł dostanie KBF, a 2 mln zł Wydział Kultury z przeznaczeniem na organizację konkursów na granty dla organizacji pozarządowych, które odpowiadają za wydarzenia kulturalne.- To doskonała wiadomość, tym bardziej, że przed kilkoma dniami dostaliśmy mocne wsparcie finansowe z ministerstwa kultury - cieszy się Izabela Helbin, dyrektor KBF, która była obecna na głosowaniu.


Pełen optymizmu jest również Tomasz Gutkowski, szef Miesiąca Fotografii w Krakowie, autor listu otwartego do radnych, w którym wskazywał na fatalną sytuację budżetową dotyczącą organizacji pozarządowych. Dla wielu z nich brak środków z kasie Wydziału Kultury oznaczał być albo nie być.


- To doskonała wiadomość, nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim dla mieszkańców Krakowa. Miejmy nadzieję, że to początek realnego dialogu pomiędzy radnymi, Urzędem Miasta, KBF i NGO-sami na rzecz reformy krakowskiej kultury - mówi nam Tomasz Gutkowski.


Gutkowski dodaje, że organizacje pozarządowe będą chciały do takiej rozmowy doprowadzić. Chęć udziału zapowiedzieli przedstawiciele urzędu miasta, radni i KBF.


A co z wielkimi festiwalami? - Uda się uratować kluczowe imprezy - dodaje Helbin.


Już wiadomo, że dzięki zwiększeniu budżetu KBF na pewno odbędą się festiwale Off Plus Camera i Selector. Festiwal Muzyki Filmowej też widzi światło w tunelu, tym bardziej, że jest również szansa na to, że otrzyma wsparcie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Festiwale Boska Komedia oraz ArtBoom również raczej mogą spać spokojnie, choć do niedawna były jeszcze wielką niewiadomą. Obu pomaga fakt, że otrzymały wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury. - Zrobimy wszystko, by się odbyły - przekonuje Helbin.


Nic jednak nie uratuje wianków, sylwestra oraz święta miasta. Te wydarzenia zostały skreślone w tym roku.


Wszystkie festiwale muszą się też liczyć z oszczędnościami, nawet na poziomie 30 proc. budżetu. - Nie pozwolimy jednak, by spadła jakość i program artystyczny wydarzeń - uważa Helbin.


Czy to kończy spór o kulturę w Krakowie?


Rafał Stanowski


rafal.stanowski@dziennik.krakow.pl
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

skandal (gość)  •

SKANDAL!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj