Budżet został przyjęty bez dyskusji

Budżet został przyjęty bez dyskusji

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Strefa rekreacyjna w Koszycach będzie kosztować 210 tys. zł

Strefa rekreacyjna w Koszycach będzie kosztować 210 tys. zł

Budżet jest ambitny, ale większych niespodzianek nie zawiera. Dominują zadania, będące kontynuacją tego, co udało się rozpocząć w latach poprzednich. Dotyczy to przede wszystkim zaplanowanej na trzy lata rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ramach dużego projektu międzygminnego, realizowanego z udziałem środków Funduszu Spójności. Do tej pory możliwość przyłączenia do wodociągu otrzymali mieszkańcy 6 wsi (ze 117 wniosków o przyłączenie zrealizowano 25), a w 3 kolejnych trwają prace.
Strefa rekreacyjna w Koszycach będzie kosztować 210 tys. zł

Strefa rekreacyjna w Koszycach będzie kosztować 210 tys. zł

Strefa rekreacyjna w Koszycach będzie kosztować 210 tys. zł

KOSZYCE. Grubo ponad połowa przyszłorocznego budżetu gminy pochłoną inwestycje. Najwięcej pochłonie rozbudowa wodociągów i kanalizacji.

Stan rozbudowy sieci kanalizacyjnej wynosi 8,7 km i dotyczy Przemykowa, Piotrowic, Filipowic i Rachwałowic.
Jak dotąd z kwoty 16,7 mln zł zapłacono faktury na nieco ponad 6 mln. Pozostała suma będzie spłacana w roku przyszłym i nastepnym. - Nie da się ukryć, że tego typu inwestycje muszą powodować niedogodności. Wiążą się z ingerencją w prywatne posesje. Większość mieszkańców podchodzi do sprawy ze zrozumieniem, ale docierają do nas również skargi. Pozostaje mi zatem tylko apelować o dalszą wyrozumiałość. Mam nadzieję, że za rok inwestycja się skończy - mówi wójt Stanisław Rybak.

Kolejne inwestycje to budowa stref rekreacyjnych w Koszycach, Łapszowie i Malkowicach, które pochłoną łącznie 440 tys. zł. Najdroższa będzie ta koszycka, powstająca przy Centrum Oświatowym. Jej wartość to 210 tys. zł. Około 0,5 mln zł mogą pochłonąć zaplanowane remonty domów ludowych w Przemykowie i Piotrowicach.

W dziedzinie infrastruktury wiejskiej należy jeszcze wymienić zaplanowane modernizacje dwóch dróg: Zagaje - Dolany i w Sokołowicach (między przysiółkami Stara Wieś i Kępa Sokołowska). Wszystko wskazuje również na to, że w drugiej połowie roku mogą się rozpocząć prace przy tworzeniu Koszyckiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Gmina przygotowuje się do tego od kilku lat. W tej chwili sprawa jest bliska finalizacji i samorząd podpisał już umowę na dofinansowanie inwestycji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. - Ulokowanie w tym miejscu firm zaowocowałoby powstaniem nowych miejsc pracy oraz wpływami z tytułu podatków - mówi wójt Rybak. Według kosztorysu iwestycyjnego strefa ma kosztować 5,8 mln zł.

Wydatki koszyckiego budżetu zostały zaplanowane na poziomie 26,1 mln zł, z czego na inwestycje zostałoby wydane 14,3 mln. Wszystkie będą realizowane z udziałem środków zewnętrznych. Dochody wyniosą natomiast nieco ponad 23 mln zł. Na spłatę zaciągniętych zobowiązań gmina przeznaczy 513 tys. zł.

Uchwała budżetowa została przyjęta wyraźną większością głosów, ale nie bez "krótkiego spięcia" pomiędzy przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Nawrotem, a radnym Tadeuszem Polakiem. Gdy ten ostatni zamierzał rozpocząć dyskusję na temat gminnych finansów, został przywołany do porządku. - Proszę państwa to jest najlepszy moment, by porozmawiać o budżecie - przekonywał Tadeusz Polak. Gdy jednak usłyszał od prowadzącego posiedzenie, by wyraził swoją opinię krótko zrezygnował z wystąpienia. - Wszystkie sprawy budżetowe omówiliśmy na komisjach. Gdyby każdy z radnych zaczął teraz przemawiać sesja potrwałaby do osiemnastej - mówi Tadeusz Nawrot. Radny Polak przypomniał, że z niedawnego posiedzenia został wyproszony mieszkaniec Koszyc. - Nasz statut gminny musi zostać zmieniony, gdyż zawiera zapis, że w komisjach mogą brać udział tylko osoby zaproszone - przyznał wójt Rybak.

Aleksander Gąciarz

proszowicki@dziennik.krakow.pl

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo