Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Hala im. Agaty Mróz - Olszewskiej

Hala im. Agaty Mróz - Olszewskiej

- To wielkie święto dla mieszkańców gminy Dąbrowa Tarnowska, zakończenie wieloletnich starań, by powstał tu obiekt pełnowymiarowy, z prawdziwego zdarzenia. Jak widać warto marzyć, bo marzenia się spełniają - mówił podczas otwarcia hali sportowej burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. W uroczystości licznie wzięli udział zaproszeni goście, mieszkańcy miasta, młodzież.

Organizatorzy WOŚP Agata Grudzień i Zbigniew Kotarba zachęcają osoby utalentowane do udziału w tarnowskim "Mam Talent". Fot. TOPOL

DĄBROWA. Pierwszy mecz siatkarski z udziałem drużyn z ekstraligi i pierwszej ligi już 7 grudnia

Hala nosi imię Agaty Mróz - Olszewskiej, wybitnej siatkarki, reprezentantki Polski i zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w latach 2003 i 2005, która urodziła się właśnie w Dąbrowie Tarnowskiej. Decyzję o wyborze takiego patrona Rada Miejska podjęła w ubiegłym roku.

- Mam nadzieję, że również taka patronka obiektu sportowego przyczyni się do tego, że w Dąbrowie powstaną drużyny siatkarskie. A sukcesy i postawa życiowa Agaty Mróz - Olszewskiej będą dla naszej młodzieży wzorem do naśladowania - dodaje burmistrz Stanisław Początek. Powiększone zdjęcie siatkarki wraz z innymi zawodniczkami umieszczono na ścianie w holu wejściowym. Jest tu również jej koszulka z Mistrzostw Europy, którą podarowała mama Agaty, Ludwika Mróz.

Pani Ludwika Mróz, wraz z rodziną, była gościem honorowym uroczystego otwarcia dąbrowskiej hali. - Nie ma jej wśród nas, ale pewno tam z góry cieszy się, że jej pamięć jest uhonorowana tak jak dziś nadaniem jej imienia hali sportowej. Sport ukochała nade wszystko i żyła dla niego. Dziś wiemy, że większość sukcesów odnosiła już w trudnym okresie walki z chorobą. Nie zostały one zapomniane. Młode pokolenie, które będzie uprawiać sport w hali nazwanej jej imieniem będzie pamiętać o niej samej i jej pasji, by z taką miłością i zaangażowaniem jak ona oddawało się sportowi, a może kiedyś dojdzie tak daleko w karierze sportowej jak moja córka - mówiła podczas uroczystości otwarcia pani Ludwika Mróz.

Płyta boiska liczy 46 m na 30 m. Umożliwia to rozgrywanie wielu dyscyplin, także zawodów o randze międzynarodowej oraz imprez kulturalnych. Trybuny pomieszczą 800 osób, w sumie wraz z galerią biegnącą dookoła hali, zawody może tu oglądać 1,2 tys. osób. To obiekt nowoczesny z pełnym zapleczem sanitarnym i administracyjnym.

Całość budowy kosztowała 8 mln zł, w tym środki własne gminy to 4,6 mln zł, fundusze unijne przyznane przez Zarząd Województwa Małopolskiego z MRPO - 3 mln zł, pomoc finansowa powiatu dąbrowskiego - 400 tys. zł. Obiekt powstał w bardzo krótkim czasie, umowę podpisano w kwietniu 2010, w listopadzie rozpoczęto budowę, a zakończono prace w ciągu 12 miesięcy.

Od 1 grudnia z hali korzystają już mieszkańcy miasta i gminy. Obiekt jest czynny od godz. 8 do godz. 22. W godzinach rannych korzystają z niego uczniowie, po południu zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, wieczorem - dorośli.

Już w dniu otwarcia krótki mecz piłki nożnej halowej zagrały drużyny MLKS Dąbrovia i drużyna Przedsiębiorców oraz miejscowe drużyny siatkarskie i zawodnicy z Tarnowa. Natomiast 7 grudnia o godz. 18 w nowej hali odbędzie się mecz piłki siatkowej kobiet. Wezmą w nim drużyny Stali Mielec (PlusLiga Kobiet) i Armatury Eliteski AZS Uniwersytet Ekonomiczny Kraków (pierwsza liga). Bezpłatne wejściówki już można odbierać w Urzędzie Miejskim oraz na krytej pływalni.

Barbara Jaworska

barbara.jaworska@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się