Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wizja druga w Polsce

Wizja druga w Polsce

Zaplanowana przez uczniów klasy II wymarzona inwestycja - platforma widokowa na górze Kostrza i prowadząca na szczyt trasa rowerowa - dała im wysokie, drugie miejsce wśród 30 gimnazjów z całej Polski. Konkurs "Zielony Wizjoner" zorganizowało Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID z Warszawy, w ramach programu "Dialog, kompromis, partycypacja społeczna - edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych".

Gimnazjaliści z Sadku podczas wizyty w Warszawie Fot. archiwum szkoły

SADEK-KOSTRZA. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II laureatami ogólnopolskiego konkursu "Zielony Wizjoner"

- Zadaniem uczestników projektu było przygotowanie konsultacji społecznych wokół wymarzonej inwestycji w swojej gminie - mówi Urszula Bilska, wuefistka, która wraz z nauczycielami Joanną Pazdan i Henrykiem Ługowskim koordynowali projekt.
Wyjaśnia, że uczniowie, wówczas pierwszoklasiści, rozpoczęli prace w minionym roku szkolnym. Najpierw zaprojektowali platformę widokową i trzy warianty trasy rowerowej biegnącej na szczyt Kostrzy, korzystając z nowoczesnego narzędzia do geowizualizacji udostępnionego w internecie przez organizatora konkursu. Następnie musieli skonsultować swoją wizję z przedstawicielami władz samorządowych - władzami gmin Jodłownik i Limanowa - oraz lokalną społecznością. Spotkali się również z przedstawicielami instytucji zarządzającymi obszarami chronionymi, Nadleśnictwem Limanowa i Kołem Łowieckim, gdyż na górze Kostrza znajduje się rezerwat przyrody. W ten sposób uzyskali opinie i komentarze na temat swojego pomysłu.

- Dzięki konkursowi młodzież ma świadomość, jak wiele trzeba włożyć pracy w realizację inwestycji. Młodzi ludzie nauczyli się, jak prowadzić konsultacje społeczne, ale również nabrali pewności siebie i odwagi - uważa Urszula Bilska.

Po odbiór nagród gimnazjaliści z Sadku pojechali do Warszawy. Wzięli udział w warsztatach, podczas których przeprowadzali z warszawską młodzieżą konsultacje społeczne dotyczące inwestycji ich marzeń. W ramach gry terenowej młodzież wyposażona w odbiornik GPS, mapę oraz kartę pracy wyruszyła w teren, opracowując pomysły dotyczące rewaloryzacji Ogrodu i Parku Krasińskich.

- Bardzo dziękujemy wójtowi gminy Jodłownik Pawłowi Stawarzowi, który sfinansował laureatom dłuższy pobyt w stolicy. Dzięki temu młodzież mogła zwiedzić zabytki Warszawy - podkreśla Urszula Bilska.

Izabela Frączek
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się