Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebne osiedle dla seniorów?

Redakcja
MIESZKANIA. Budowę osiedla dla seniorów w Krakowie proponuje radna Małgorzata Jantos. Starsi ludzie mogliby w nim kupić lub wynająć mieszkania po preferencyjnych cenach.

Takie osiedla istnieją m.in. w Niemczech, Francji i we Włoszech. W Polsce budują się np. w Stargardzie Szczecińskim i Radkowie na Dolnym Śląsku. - Chętnych do zamieszkania na takim osiedlu jest wielu, ponieważ mają tam znacznie większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa niż na zwykłym osiedlu - uważa radna Małgorzata Jantos.

W jaki sposób powstają takie osiedla? Gminy kupują je po cenach hurtowych od deweloperów, a potem bez zysku odsprzedają lub wynajmują. W budynkach znajdują się specjalne świetlice, gdzie odbywają się zajęcia oraz spotkania i jest gabinet lekarski.

Władze Stargardu Szczecińskiego wyliczyły, że inwestycje w osiedla dla seniorów są opłacalne, bo zmniejszą się wydatki na utrzymanie domów opieki społecznej. Niektórzy mieszkańcy są jednak zdania, że kompleks budynków dla starszych osób to pomysł chybiony, gdyż prowadzi do izolacji seniorów, tworzą się getta.

Władze Krakowa nie przewidują na razie budowy osiedli dla seniorów. Wiceprezydent miasta Elżbieta Koterba - w odpowiedzi na interpelację radnej Jantos - zauważa, że gmina nie ma wystarczająco dużo pieniędzy nawet na budowę mieszkań komunalnych dla osób, które nie mają gdzie mieszkać. Poza tym budowa osiedli dla seniorów "nie mieści się w obowiązkach gminy".

Wiceprezydent zwraca także uwagę, że koncepcja budowy osiedli dla seniorów sprawdza się na razie tylko w krajach bogatszych od Polski, w których osoby starsze mają wystarczająco wysokie emerytury. W polskich realiach nie byłoby ich stać na kupienie lub wynajęcie mieszkania w takim kompleksie.

Elżbieta Koterba wylicza inne formy gminnej pomocy dla seniorów. Miasto tworzy rodzinne domy pomocy społecznej, w którym przebywa najwyżej 8 osób. W Krakowie działają dwie tego typu placówki. Oprócz tego na terenie miasta funkcjonują ośrodki dziennego pobytu dla osób starszych. Z ich oferty korzysta około 1200 osób miesięcznie.

(AM)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski