Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Świetlica, którą zdobyto szarżą

Świetlica, którą zdobyto szarżą

RADZIEMICE. W nowym obiekcie, który kosztował 1,6 miliona złotych, znajdzie się przedszkole, biblioteka, sala konferencyjna i komputerowa

Świetlicę poświęcił także wójt Fot. Aleksander Gąciarz

Kolejna inwestycja zbudowana dzięki wsparciu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego została otwarta w miniony piątek.

Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach kosztowała 1,6 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło nieco ponad 700 tysięcy.
- Początkowo zapowiadano, co prawda, że to dofinansowanie będzie wyższe, ale skończyło się na niespełna połowie wartości inwestycji - mówi wójt Radziemic Tomasz Wilk.

Aby jednak po unijne środki w ogóle sięgnąć, jego poprzednik Eugeniusz Skoczeń musiał stoczyć twardą walkę z zarządem województwa. Gdy okazało się, że mimo bardzo dobrej oceny merytorycznej (radziemicka świetlica była w pierwszej dziesiątce na ponad 100 złożonych projektów) dotacji nie otrzyma, na czele grupy niezadowolonych wójtów wkroczył na obrady zarządu. - Nie tylko ja, ale każdy z wójtów musiał o unijną dotacje stoczyć walkę. W naszym przypadku sprawa była być może najbardziej nagłośniona. Opłacało się jednak zająć twarde stanowisko, bo dodatkowe pieniądze się znalazły i skorzystały na tym nie tylko Radziemice, ale też inne gminy, w tym Nowe Brzesko - przypomina Eugeniusz Skoczeń.

Obiekt powstawał kilkanaście miesięcy, a generalnym wykonawcą zadania była firma Jawor. Powstała świetlica, w której będzie się mieścić kilka lokalnych instytucji. Już do nowej siedziby przeniesiono Gminną Bibliotekę Publiczną. Od dzisiaj w nowym miejscu będzie funkcjonować przedszkole, do którego rodzice zapisali 21 dzieci (są jeszcze 4 wolne miejsca). Sam pięciogodzinny pobyt jest nieodpłatny. Rodzice zapłacą natomiast za wyżywienie oraz za każdą godzinę pobytu powyżej pięciu. W świetlicy jest sala komputerowa z 11 stanowiskami. Gmina zyskała poza tym salę konferencyjną z zapleczem socjalnym.

Obecny wójt podkreśla jednak, że na etapie projektu zapomniano o pewnych elementach. - Początkowo nie bardzo wyobrażałem sobie, jak ten obiekt ma funkcjonować. W dodatku został zaprojektowany bez przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego. Na szczęście w ciągu dziewięciu miesięcy wszystko udało się uzupełnić i dzisiaj możemy uroczyście świetlicę otworzyć - mówi Tomasz Wilk dodając, że meblowanie czy zagospodarowanie terenu wokół budynku trwało nieomal do ostatniej chwili. Z kolei Eugeniusz Skoczeń zwraca uwagę, że tego typu placówka jest gminie bardzo potrzebna. - Przede wszystkim dlatego, że takiego obiektu u nas nie było. Myśleliśmy początkowo, aby zaadaptować do tego celu starą mleczarnię, ale ostatecznie ona została sprzedana, a świetlica powstała od podstaw - przypomina.

Podczas piątkowej uroczystości świetlicę poświęcił radziemicki proboszcz ks. Stanisław Mika, a były wójt przekazał obecnemu długopis, którym została podpisana umowa o dofinansowanie inwestycji. Przed gośćmi wystąpili uczniowie z Radziemic i gospodynie z Łętkowic Kolonii.

Zatrudnienie w nowym obiekcie znalazło sześć osób (większość na pół etatu), a osobą, która przez rok będzie pełnić obowiązki jego kierownika jest Paweł Jagła.Aleksander Gąciarz

proszowicki@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się