Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Bilety MPK - pytania i odpowiedzi

Bilety MPK - pytania i odpowiedzi

KOMUNIKACJA. Od czwartku obowiązują nowe ceny biletów jednorazowych i okresowych w komunikacji miejskiej. Dziś odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania związane ze zmianami.
Czy zmieniły się ulgi, zwłaszcza dotyczące osób starszych?

Ulgi i zwolnienia pozostają bez zmian, w tym bezpłatne przejazdy dla wszystkich po ukończeniu 70 lat. Wyjątkiem są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i policealnych, którzy mają prawo do przejazdów ulgowych do 24. roku życia. Ci, którzy ukończyli 24 lata, stracili prawo do ulgi 4 sierpnia, a jeśli mają okresowy bilet ulgowy, którego termin ważności przekracza 4 sierpnia, muszą dodatkowo kasować przy każdym przejeździe jednoprzejazdowy bilet ulgowy.
Za podróż bez dokumentu poświadczającego uprawnienia do ulgi - 100 zł kary.

Co zrobić, jeśli nie udało się kupić biletu w kiosku, a w autobusie nie ma automatu?

Można kupić bilet u kierowcy lub motorniczego. Ma on jednak wyłącznie bilety godzinne - 3,6 zł normalny, 1,8 zł ulgowy. Bez biletu zapłacimy karę - 150 zł.

Co to jest bilet hybrydowy?

To bilet, który kosztuje tyle co zwykły jednoprzejazdowy, czyli 2,8 zł (ulgowy 1,4). Jest ważny przez 30 minut, jeśli korzystamy z przesiadek, albo nie ma ograniczenia czasowego, gdy jedziemy tylko jedną linią.

Czy są nadal tanie - za 40 i 94 zł - bilety okresowe dla emerytów i rencistów?

Te bilety zlikwidowano. W zamian jest roczny socjalny bilet seniora za 120 zł - dla osób o najniższych dochodach, które ukończyły 60 lat i których dochód jest niższy od kryterium obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej.

Czy można kupić bilet okresowy, jak to było od lat, tylko na pić dni w tygodniu?

Zlikwidowano zróżnicowanie biletów okresowych na "poniedziałek - piątek" i "wszystkie dni tygodnia". Zostały tylko te ostatnie.

Czy są ulgi dla bezrobotnych?

Jest nowy miesięczny bilet aktywizujący za 50 zł - dla bezrobotnych poszukujących pracy. Podstawą jego wydania jest decyzja Grodzkiego Urzędu Pracy orzekająca status bezrobotnego. Kontrolerowi trzeba przedstawić dodatkowo dwa dokumenty wydane przez GUP: decyzję i aktualne zaświadczenie potwierdzające, że jest się zarejestrowanym jako bezrobotny.

Co zrobić ze starymi biletami, które nam zostały?

Stare bilety jednoprzejazdowe i krótkookresowe mogą zostać wymienione na nowe, za dopłatą - różnicą w cenie między dotychczasowym a nowym. Wymiany można dokonać w każdym punkcie sprzedaży biletów okresowych, prowadzonym przez MPK. Na wymianę mamy trzy miesiące. W przypadku większej ilości starych biletów (powyżej 100 sztuk) można je wymienić tylko w siedzibie MPK przy ul. Brożka 3.

Jak długo można się posługiwać wykupionymi wcześniej biletami okresowymi?

Do końca okresu ich ważności. Nie ma znaczenia to, że właśnie zmieniła się ich cena.

(J.ŚW)

janusz.swies@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się