Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwajem - 19 km na godzinę

Redakcja
Najszybszy krakowski tramwaj - linia 21 Fot. Anna Kaczmarz
Najszybszy krakowski tramwaj - linia 21 Fot. Anna Kaczmarz
Ze względu na bardzo zły stan torowiska na ul. Podwale i Straszewskiego, niedawno wprowadzono ograniczenie prędkości dla tramwajów do 20 kilometrów na godzinę - pomiędzy węzłami Teatr Bagatela i Uniwersytet Jagielloński, w obu kierunkach. To i tak niewiele zmienia, gdyż średnia prędkość tramwajów w Krakowie wynosi 19 kilometrów na godzinę.

Najszybszy krakowski tramwaj - linia 21 Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. "50", czyli szybki tramwaj, jeździ wolniej od linii 21. Ograniczenia prędkości z uwagi na stan torowisk i bezpieczeństwo; za krótkie odcinki między przystankami?

- Trwają plany zbudowania nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej w Krakowie. W dyskusjach i propozycjach zmian umyka ważna sprawa - prędkość tramwajów. Obecny rozkład jazdy paraliżuje ruch w Krakowie, wymusza bowiem absurdalnie niskie prędkości przejazdów tramwajów. Na wielu trasach (linia KST, linia na Płaszów, wzdłuż Dietla i Kapelanki czy do Borku Fałęckiego) parametry techniczne umożliwiają bezpieczne rozpędzenie do prędkości 60 km na godzinę i wyhamowanie składów. Tymczasem tramwaje wloką się tam niemiłosiernie. Po co miasto inwestuje miliony w przebudowę np. al. Powstania Warszawskiego, skoro niektóre tramwaje suną tam 25 km/h; mijające je autobusy jeżdżą szybciej. Największym nieporozumieniem jest prędkość przejazdowa tunelem KST - jakie "względy bezpieczeństwa" sprawiają, że tramwaje wloką się tam 30 km/h? Zmiana czasów przejazdów (o 15-20%) jest możliwa już teraz z posiadanym taborem i całkiem nowoczesną infrastrukturą - uważa Daniel Braun, który codziennie korzysta z krakowskiej komunikacji miejskiej.

Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, przyznaje, że niektóre tramwaje mogłyby rozpędzić się do 70 kilometrów na godzinę, ale tak się nie dzieje: - W Krakowie maksymalnie mogą jechać z prędkością 50 kilometrów na godzinę, nawet na torowiskach wydzielonych i nawet wtedy, gdy na przylegającej ulicy można jechać 70 km. To nie dotyczy bowiem pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wymagałoby to dodatkowego oznakowania - tylko dla tramwajów.

- W Krakowie nie zastosowano dotychczas znaków dopuszczających większą prędkość tramwajów niż samochodów; m.in. z tego powodu, że jest stosunkowo niewielka odległość miedzy przystankami i po rozpędzeniu wagonu trzeba by od razu hamować, a droga hamowania tramwaju jest długa. Z naszych szacunków wynika, że nawet na tych dłuższych odcinkach zysk byłby niewielki - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przypomnijmy, że kilka lat temu 15 pasażerów zostało rannych w zderzeniu tramwajów, do którego doszło na ul. Nowosądeckiej, na łuku. Jeden z motorniczych nie zdołał wyhamować i bombardier uderzył w tył stojącego za zakrętem wagonu. Nie spodziewał się tam pojazdu - na liczniku miał 56 kilometrów na godzinę - choć rozpoczęło się hamowanie - na 65 metrach dzielących pojazdy zdołano zbić prędkość do 24,91 kilometra na godzinę. Ten wypadek był sygnałem, że trzeba przemyśleć co zrobić w tunelu tramwajowym pod Dworcem Głównym, gdzie też jest zakręt, a nie ma dodatkowych zabezpieczeń. I dlatego w tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km.

W Krakowie stosowane są też ograniczenia prędkości na torowiskach - z uwagi na ich stan, a także bezpieczeństwo. - W niektórych rejonach, np. na ul. Kapelanka, dochodzi do kolizji czy wypadków i stąd ograniczenia nawet do 20 km. Z kolei na ul. Pawiej jest taka sama dozwolona prędkość, choć torowisko jest w dobrym stanie, ale jest tam bardzo dużo pieszych (roztargnionych) z uwagi na centrum handlowe - mówi Marek Gancarczyk. - Z kolei z uwagi na bliskość budynków - hałas, drgania - trzeba czasami jechać nawet 10 km/h (ul. Zbrojarzy) czy 30 km (ul. Mogilska), choć można byłoby szybciej. Do 10 km trzeba zwalniać na rozjazdach, zwrotnicach itp.
M.in. z tego bierze się to, że w Krakowie średnia prędkość tramwajów wynosi około 19 kilometrów na godzinę (na to "składają" się także przystanki, światła itp.). Najwolniejsza jest linia 2 - tramwaj pokonuje trasę z Salwatora na Rakowice z prędkością 14,5 km na godzinę, najszybsza natomiast linia 21 (z Pleszowa na os. Piastów) - 22,5 kilometra, która na razie nie daje się wyprzedzić nawet "szybkiemu tramwajowi", czyli linii 50, która z os. Krowodrza Górka do Kurdwanowa dociera ze średnią prędkością 21,8 km

(J.ŚW)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski