Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryt zostaje w pracy

Redakcja
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
Nie wszyscy pracownicy pobierający emerytury muszą rezygnować z pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił interpretację przepisów dotyczących zawieszenia wypłaty emerytur. Nie podlegają zawieszeniu świadczenia pobierane przez osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie - po nawiązaniu nowego stosunku pracy - uzyskały prawo do emerytury powszechnej.

Fot. Ingimage

ZUS. Nowe stanowisko MPiPS skorygowało absurdalną interpretację przepisów dotyczących obowiązku zawieszenia emerytur

Jeszcze w kwietniu ZUS inaczej interpretował przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2011 r. Przypomnijmy, że tego dnia weszła w życie regulacja przewidująca zawieszenie prawa do emerytury, przysługującej osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. W takiej sytuacji znalazła się nasza Czytelniczka, która tuż przed Świętami Wielkanocnymi udała się do krakowskiego oddziału ZUS, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla niej korzystne. Dokładnie pięć lat temu rozwiązała umowę o pracę i przeszła na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie jako wcześniejsza emerytka została zatrudniona w tym samym przedsiębiorstwie, ale na mniej korzystnych warunkach. Na początku maja nasza Czytelniczka skończyła 60 lat. Zgodnie z przepisami powinna uzyskać prawo do emerytury powszechnej. Przed swoimi 60. urodzinami chciała się dowiedzieć, czy aby nadal otrzymywać świadczenie emerytalne, musi rozwiązać umowę o pracę choć na jeden dzień - jak stanowią przepisy? To dla niej ryzyko, bowiem pracodawca może jej już nie zatrudnić. Wobec tego prosiła o symulacyjne wyliczenie swej nowej emerytury. Znając przybliżoną wartość nowego świadczenia, mogłaby się zastanowić, czy podejmować ryzyko rozwiązania umowy o pracę, czy lepiej od razu zawiesić emeryturę.

Dowiedziała się wówczas, że jeśli ZUS zajmie się przeliczeniem jej emerytury, na pewno będzie musiała rozwiązać umowę o pracę. Choć na jeden dzień.

- Wtedy obowiązywały inne wytyczne odnośnie przepisów dotyczących zawieszenia świadczeń osób pracujących i jednocześnie pobierających emerytury. 27 kwietnia otrzymaliśmy nowe stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. W tej chwili ta osoba może złożyć wniosek o emeryturę z powszechnego wieku emerytalnego, ponieważ skończyła 60 lat, i nie musi ponownie rozwiązywać stosunku pracy, ponieważ emerytka rozwiązała stosunek pracy nawiązany przed przyznaniem wcześniejszej emerytury - mówi rzecznik prasowy krakowskiego oddziału ZUS. - Emerytura z powszechnego wieku emerytalnego 60 lat nie podlega zawieszeniu, mimo że emerytka kontynuuje zatrudnienie w ramach stosunku pracy nawiązanego przed nabyciem prawa do emerytury.

ZUS deklaruje, że nie wstrzyma wypłaty emerytury niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została obliczona emerytura powszechna, a więc czy obliczono ją:

* według dotychczasowych zasad, tj. w myśl art. 53 ust. 3 lub 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

* w sposób tzw. mieszany - w myśl art. 183 wym. ustawy, a więc częściowo według dotychczasowych, a częściowo według nowych zasad,

* czy też według nowych zasad, tj. w myśl art. 26 wym. ustawy.

PRZYKŁAD: W 2007 r. kobiecie urodzonej w 1950 r. została przyznana wcześniejsza emerytura pracownicza. Emerytka rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tej emerytury, a kolejny zawarła od 1 czerwca 2009 r. W lutym 2010 r. emerytka skończyła 60 lat i złożyła wniosek o emeryturę powszechną. Oddział ZUS przyznał emeryturę od ukończenia wieku 60 lat obliczył jej wysokość według nowych zasad, tj. z uwzględnieniem zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonej oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Emerytka nie rozwiązała stosunku pracy zawartego 1 czerwca 2009 r., a więc przed nabyciem prawa do emerytury z tytułu ukończenia wieku 60 lat. ZUS nie wstrzyma wypłaty tej emerytury od 1 października 2011 r., bowiem wystarczające jest rozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przyznaniem emerytury wcześniejszej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie korygował - na wniosek zainteresowanych lub z urzędu, przy okazji rozpatrywania innego wniosku - te sprawy, w których emerytura została przyznana po dniu 31 grudnia 2010 r. i - wobec kontynuowania stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do tej emerytury - nie podjęto jej wypłaty, a wypłacana jest emerytura wcześniejsza. Jak informuje rzecznik prasowy ZUS stosunek pracy nawiązany przed nabyciem prawa do emerytury z FUS muszą natomiast rozwiązać te osoby, które zatrudniły się ponownie po przyznaniu emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W tym przypadku wystąpi konieczność dwukrotnego rozwiązania stosunku pracy: po raz pierwszy - jako warunek uzyskania emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i po raz drugi - jako warunek wypłaty emerytury z FUS.

Zmianę stanowiska ZUS chwalą Pracodawcy RP. - Sytuacja, gdy pracownik chcący pobierać emeryturę musi rozwiązać umowę, choćby tylko na jeden dzień, była absurdalna - podkreślają eksperci Pracodawców RP. Sprowadzała się do obejścia prawa w celu uzyskania świadczenia. Kuriozalna była też argumentacja rządu, iż jest to szansa na pracę dla ludzi młodych. - Nie można pozbawiać prawa do zatrudnienia osób starszych, które niejednokrotnie mają problemy finansowe. Jeśli emeryt chce nadal pracować, powinien mieć prawnie zagwarantowaną taką możliwość. Obowiązkiem państwa jest promowanie zatrudniania osób starszych, a nie eliminowanie ich z rynku pracy - mówią eksperci Pracodawców RP. Warto podkreślić, że dziś zatrudnionych jest jedynie 32 proc. Polaków w wieku 55 - 64 lata, co plasuje nas na przedostatniej pozycji wśród państw Unii Europejskiej.

EP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski