Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Warta po góralsku

Warta po góralsku

PASSAIC, NJ. Wedle polskiej tradycji w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Passaic, NJ pełnili straż przy Grobie Pańskim górale w strojach regionalnych z różnych okolicznych miejscowości stanu New Jersey.

Warta górali w Passaic, NJ Fot: Renata Bodyzia

Grupę liczącą około 10-12 osób organizował pan Stanisław Trojaniak, pochodzący z Orawy. Wśród strażników byli górale podhalańscy, spiscy i orawscy z rodzin: Bodyziak, Cudzich, Kowalczyk, Kubasek, Łapczyński, Pacyga, Rataj, Sołtys, Stopka i Trojaniak.
- W tym roku do grona dorosłych dołączyły dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Mali chłopcy w góralskich strojach pełnili straż zarówno w Wielki Piątek jak i w Wielką Sobotę - podkreśla pan Marek Kowalczyk, biorący udział w warcie. Wśród młodych strażników znaleźli się między innymi Damian Bodyziak i Michael Łapczyński z zespołu Mali Podhalanie. Górale pełnili straż przy grobie od godz. 15 do 23 w Wielki Piątek oraz podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę do godz. 21. - Od sześciu lat pełnię wartę przy Grobie Pańskim w kościele św. Józefa. Już drugi rok prezentuję strój spiski, wcześniej pełniłem wartę w stroju podhalańskim -dodaje pan Marek Kowalczyk. Podobne tradycje polskie podtrzymują od lat parafianie w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Passaic, NJ. Tam straż pełnili w tym roku między innymi górale z rodzin: Dura, Kozioł, Nosal, Stopka, Szperlak, Świątek oraz członkowie Koła im. Jana Sabały. Polskie parafie w Passaic są największym skupiskiem górali w stanie New Jersey.

Aneta Pieróg-Sudoł
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się