Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wyścig w kosmosie

Wyścig w kosmosie

W bieżącym roku mija pół wieku od pierwszego udanego lotu człowieka w kosmos. Odwieczne marzenie człowieka wkroczyło w fazę praktycznej realizacji. Na wstępie wyjaśnijmy, że wg FAI (Federation Aeronautique Internationale) za lot w kosmos uważa się lot na wysokości ponad 100 km.

Start wahadłowca Discovery

Okruchy histori

Droga do gwiazd została zainaugurowana przez sowieckiego pilota – kosmonautę Jurija Aleksiejewicza Gagarina. Świat obiegła i zelektryzowała, podana wpierw przez Radio Moskwa, a następnie przez wszystkie ówczesne media wiadomość głosząca, że: „12 kwietnia 1961 roku o godzinie 9 min.
07 czasu moskiewskiego kosmiczny statek – sputnik Wostok wystartował w kosmos z człowiekiem na pokładzie i po dokonaniu lotu wokół kuli ziemskiej pomyślnie powrócił na świętą ziemię naszej ojczyzny-Kraju Rad.”
(cyt. wg komunikatu KC PZPR, Rady Najwyższej ZSRR i rządu Związku Radzieckiego).


„Per aspera ad astra” –
Przez ciernie do gwiazd.

(Seneka-parafraza)

Wpływ lotu Gagarina na dzieje światowej kosmonautyki
27 letni pilot, syn dojarki kołchozowej i cieśli-stolarza ze wsi Kłuszyno pod Smoleńskiem, szczupły i niskiego wzrostu, odporny na intensywne bodźce psychiczne, po ponad rocznym szkoleniu w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku, został wytypowany do pierwszego lotu spośród 12 kandydatów.Jurij Gagarin


Podczas lotu nie musiał zajmować się kursem rakiety, bo ta była sterowana automatycznie z Ziemi, więc gwizdał sobie pod nosem znaną pieśń Szostakowicza „Rodina słyszit, Rodina znajet” („Ojczyzna słyszy, Ojczyzna wie, gdzie w obłokach lata jej syn...”). Po godzinie i 48 minutach wylądował na polu pod Saratowem, katapultując się z lądownika ze spadochronem. Starsi zapewne pamiętają zawrót głowy od sukcesu, jaki opanował wówczas nie tylko Związek Radziecki, ale także większość świata. Gagarin w aureoli bohatera objechał wszystkie kontynenty i stał się ikoną „przodującego ustroju na świecie”. Odwiedził również Polskę. Bliskie jego miejsca urodzenia miasto Gżatsk k. Smoleńska zmieniło nazwę na Gagarin, otrzymał plac i czterdziestometrową statuę z tytanu w Moskwie. Jego imieniem nazwano krater na księżycu i jedną z planetoid, a także odmianę tulipana. Stworzono nawet specjalne międzynarodowe święto pod nazwą Noc Jurija (ang. Yuris Night), obchodzone corocznie 12 kwietnia. Mógł dożyć późnej starości, czerpiąc zyski z kapitału zbitego na swoim locie. Jednak szybko go znudziły zaszczyty. Powrócił do czynnego latania. Podczas lotu treningowego na MIG-15 UTI zginął (wraz z instruktorem) w katastrofie 27. 03.1968, mając zaledwie 34 lata. Został pochowany z honorami na cmentarzu pod murem kremlowskim w Moskwie. Przyczyny katastrofy nie zostały do końca wyjaśnione. Przyjęto, że pilot stracił przytomność wskutek rozhermetyzowania kabiny przez nieuszczelniony nawiew powietrza.


Lot Gagarina udowodnił światu, że ZSRR dysponuje najbardziej zaawansowaną techniką rakietową na świecie, co w sposób oczywisty wywołało alarm w USA i nacisk na przyspieszenie prac nad amerykańskim programem badań kosmosu. Zainwestowano gigantyczne środki (ok. 25 miliardów dolarów) na opracowanie pojazdów, zdolnych zabrać ludzi na księżyc. Wyścig między sowieckimi zespołami badawczymi, kierowanymi przez sławnego konstruktora sputników Sergieja Korolewa i amerykańskimi ośrodkami, korzystającymi z doświadczeń i pracy niemieckiego naukowca Wernera von Brauna, nabrał niespotykanego przyspieszenia.
1 3 4 5 »