Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Zespół nerczycowy

Zespół nerczycowy

Do uszkodzenia błony sączącej kłębuszków nerkowych może dochodzić w przebiegu takich chorób, jak m.in. cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek, zatrucie ciążowe.
Zespół nerczycowy, nazywany też nerczycą, nie jest w dosłownym rozumieniu chorobą, ale zespołem objawów charakteryzującym się utratą białka z moczem (więcej niż 3–3,5 g na dobę), obniżonym stężeniem białka w osoczu krwi, występowaniem obrzęków oraz zwiększonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Zespół nerczycowy spowodowany jest uszkodzeniem błony filtracyjnej kłębuszków nerkowych, co powoduje nadmierne przepuszczanie białka przez ściany naczyń krwionośnych kłębuszków i utratę białek krwi z moczem.
Może do tego dojść w przebiegu wielu schorzeń takich jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby układowe (np. cukrzyca), zatrucia, zakrzepica żył nerkowych. Nieleczony zespół nerczycowy może spowodować niewydolność nerek. Prawidłowe leczenie, zwłaszcza nerczycy lipidowej, daje dobre rokowania.

Objawy zespołu nerczycowego
- Obrzęki występujące w ciągu dnia, mijające nocą, początkowo niewielkie, np. tylko w okolicy kostek; w ciężkim stanie chorobowym mogą obejmować całe ciało – miękkie, podatne na ucisk, „ciastowate”
- gromadzenie się płynu w jamach otrzewnej (wodobrzusze) i opłucnej
- osłabienie, uczucie zmęczenia
- częste bóle głowy
- brak łaknienia, czasem nudności, wymioty
- pieniący się mocz

Leczenie
Leczenie wymaga usunięcia wszelkich chorób i przyczyn, w przebiegu których dochodzi do powstania zespołu nerczycowego, likwidacji skutków niedoborów białkowych przez uzupełnianie przetaczaniami, np. albumin, oraz dietą gwarantującą odpowiednią podaż dobrze przyswajalnych pełnowartościowych białek lub substratów do ich syntezy w organizmie.


Poza tym postępowanie lecznicze, dietetyczne i profilaktyczne – jak w innych chorobach układu moczowego – oraz troska o zwiększone wydalanie zatrzymanej w nadmiarze wody przez stosowanie środków moczopędnych. Dieta powinna więc być bogata w białko, należy ograniczyć ilość soli kuchennej (mniej niż pół łyżeczki dziennie), produktów bogatych w sód, tłuszczów. Przy obrzękach konieczne jest kontrolowanie ilości płynów. Posiłki powinny być gotowane, pieczone lub duszone bez dodatku tłuszczu.


Pomoc lekarza potrzebna jest natychmiast, gdy pojawią się drgawki (możliwy obrzęk mózgu), wystąpią objawy infekcji z gorączką, obrzęki powiększają się gwałtownie.