Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Słowik – klub, który musiał powstać

Słowik – klub, który musiał powstać

Osiedlowy Klub Sportowy Słowik Olkusz to najmłodsza drużyna futbolowa w powiecie olkuskim.

PIŁKA NOŻNA

Cztery lata temu Pomorzanin Olkusz połączył się z IKS Olkusz i efektem tej współpracy były awanse juniorów i trampkarzy do lig wojewódzkich. Po zmianie zarządu i nazwy IKS Olkusz postanowiono skupić się na pracy z seniorami, a zespoły młodzieżowe dograły sezon w ligach wojewódzkich, po czym zgłoszone zostały tylko do rozgrywek rejonowych, choć mogły grać szczebel wyżej.W największym powiatowym mieście zabrakło miejsca, w którym najmłodsi piłkarze mogliby trenować. OKS Słowik pokazał, że można zrobić coś z niczego. - Na osiedlu Słowik w Olkuszu powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią i stało się ono pierwszą bazą dla młodzieży, która chciała grać w piłkę. Z czasem, gdy grupa urosła do blisko 50 osób, postanowiliśmy założyć klub. Młodzież wybrała nazwę, namalowała klubowy herb i zaczęła trenować oraz brać udział w rozgrywkach - mówi zastępca prezesa OKS Słowik Jacek Haberka.


W roli trenera występuje Rafał Pięta, pod którego wodzą ćwiczy dziś blisko sto dzieciaków. Dzieci obowiązkowo przychodzą na zajęcia razem z rodzicami, którzy są motorem napędowym działalności klubu, bo do nich należy większość pomysłów na rozwój poszczególnych ekip. Był więc turniej, na który zaproszono Wisłę Kraków, a Cleber wcielił się w rolę Świętego Mikołaja rozdającego prezenty, był obóz w górach oraz udział w kilku rejonowych turniejach oraz spotkanie z wychowawcą pokoleń piłkarzy Wisły dr Stanisławem Chemiczem, który jak mało kto potrafi zachęcić młodych do gry w piłkę.


Prezesem klubu jest Jarosław Konieczny, któremu w pracach pomagają: Jacek Haberka, Rafał Pieta, Anna Tylec oraz Marcin Bogdański. W Słowiku gra młodzież bez względu na umiejętności, jest też miejsce dla niepełnosprawnych. - Funkcjonujemy dzięki składkom rodziców oraz pomocy sponsorów, bo aby otrzymać urzędową dotację trzeba brać udział w rozgrywkach przez dwa lata, a my tego wymogu nie spełniamy. Prowadzimy szkolenie w grupach: naborowej, trampkarzy młodszych i starszych oraz juniorów młodszych - mówi Jacek Haberka. Darczyńcami Słowika są: „Stary Róg”, „Nasz”, Komitet Osiedlowy Słowik, Koksownia Przyjaźń oraz „Osma sp. z.o.o.”.


Słowik jest kontynuatorem tradycji sportowych Pomorzanina Olkusz, klubu działającego od 1949 roku. Na boisku Pomorzanina odbywają się mecze. - Pomorzanin to kawał historii olkuskiej piłki. Dzięki Słowikowi kontynuowana jest piękna tradycja - kończy Jacek Haberka.


(pan)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się