Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytury (2)

EP
Na łamach "Dziennika Seniora" publikujemy wybrane fragmenty "Poradnika Seniora" przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wyjaśnia

Znajdą tu Państwo informacje o tym, kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie, jakie są sposoby na jego podwyższenie, kto ma prawo do wcześniejszej emerytury oraz wiadomości o emeryturach i rentach dla osób, które pracowały za granicą. Pisaliśmy o emeryturach przyznawanych na starych zasadach, a w ubiegłym tygodniu o wcześniejszych emeryturach. Kontynuujemy ten temat, skupiając się dziś na tzw. średniej grupie wiekowej i emeryturze kobiet, za tydzień napiszemy o warunkach, jakie muszą spełnić różne grupy zawodowe, aby uzyskać prawo do uzyskania świadczenia przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

Emerytura dla średniej grupy wiekowej

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., czyli z tzw. średniej grupy wiekowej, zgodnie z art. 46 ustawy emerytalnej, mogą ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury po spełnieniu warunków określonych w art. 29, 32, 33 i 39 ustawy, o ile:

- nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,

- warunki do uzyskania emerytury określone w wymienionych wyżej przepisach spełnili do dnia 31 grudnia 2008 r.

Złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa nie wymaga żadnego dodatkowego postępowania ze strony ubezpieczonego. Wystarczy wypełnienie oświadczenia zawartego w części II pkt 3 wniosku o emeryturę (formularz ZUS Rp-1E).

Wcześniejsza emerytura przysługuje tym ubezpieczonym, którzy warunki wskazane w art. 29, 32, 33 i 39 ustawy emerytalnej spełnili do dnia 31 grudnia 2008 r., czyli udowodnili wymagany staż pracy oraz ukończyli wiek emerytalny, wskazany w tych przepisach.

Ważne! Dla uzyskania uprawnień do tej emerytury, a co za tym idzie ustalenia jej wysokości w myśl dotychczasowych zasad, wniosek o emeryturę powinien być zgłoszony przed dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Wcześniejsza emerytura pracownicza

Emerytura ta jest przewidziana dla kobiet, które nie ukończyły 60 lat i mężczyzn - 65 lat, po osiągnięciu wieku, wynoszącego odpowiednio - 55 i 60 lat. Z uprawnienia do tej emerytury mogą skorzystać wyłącznie kobiety, bowiem mężczyźni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r. nie ukończyli do dnia 31 grudnia 2008 r. wieku 60 lat.

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje ubezpieczonej, która do dnia 31 grudnia 2008 r.:

- osiągnęła wiek 55 lat oraz

- udowodniła co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo

- co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Pozostałe warunki wymagane do przyznania emerytury muszą być spełnione w dacie ubiegania się o to świadczenie. Omawiana emerytura zostanie przyznana ubezpieczonej, która:
a) ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku była pracownikiem,

b) w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy.

Ubezpieczona, która w dacie ubiegania się o emeryturę jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie musi spełniać warunku wskazanego wyżej w pkt b. Natomiast ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegała, musi być ubezpieczenie pracownicze. Emerytura ta przysługuje także kobietom, które ostatnio nie pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym, a także kobietom, które w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia nie posiadają co najmniej 6 miesięcznego okresu ubezpieczenia pracowniczego, pod tym jednak warunkiem, że cały okres wymagany do przyznania emerytury (30 lat albo 20 lat - jeżeli ubezpieczona została uznana za całkowicie niezdolną do pracy) przebyły w ubezpieczeniu pracowniczym.

Legenda

Okresy składkowe - to okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a po dniu 31.12.1998 r. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także np. czynnej służby w Wojsku Polskim, działalności kombatanckiej, pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe - to okresy, w których nie było obowiązku odprowadzania składek na tego typu ubezpieczenia. Ustawa emerytalna nakazuje jednak potraktowanie pewnych okresów jak okresy składkowe, mimo że od tych okresów nie było obowiązku odprowadzania składek, np. okres odbywania zasadniczej służby wojskowej. Katalog okresów składkowych i nieskładkowych jest wymieniony w Ustawie o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r. (art. 6 i 7)

(EP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski