Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Najlepsze filmy archeologiczne

Najlepsze filmy archeologiczne

FILM. "Tajemnice doliny Nilu" w reżyserii Władysława Jurkowa zdobyły Grand Prix I Festiwalu Filmów Archeologicznych, który odbył się w krakowskim Muzeum Archeologicznym.
Oprócz Grand Prix przyznano trzy wyróżnienia. Otrzymały je filmy: "Trzcinica - karpacka Troja" w reżyserii Zdzisława Cozaca, "Stare Mazowsze - przyroda i człowiek" Tomasza Kordali oraz "Współcześni poszukiwacze skarbów" (z cyklu "Podwodna Polska") Ewy Żerdzińskiej-Stępniewicz i Ewy Kozik. Nagrodę publiczności przyznano filmowi "Trzcinica - karpacka Troja". Dyrektor Muzeum Archeologicznego dr Jacek Rydzewski przyznał również swoją nagrodę i wyróżnienie.
Nagrodę otrzymała "Trzcinica - karpacka Troja", a wyróżnienie - "Nasze korzenie" w reżyserii Joanny Malinowskiej. Wręczono także nagrodę specjalną, którą odebrał Hubert Chudzio za "osiągnięcia na polu popularyzacji archeologii polskiej w reżyserowanych przez siebie filmach".

- Film "Trzcinica - karpacka Troja" opowiada o fenomenie archeologicznym, który znajduje się niedaleko Jasła - mówi Dawid Iwaniec, kierownik oddziału Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. - Odkryliśmy tu najstarsze grodzisko obronne w Polsce, które istniało 2100 lat p.n.e. W czasach wczesnego średniowiecza wielkością dorównywało Gnieznu. W tej chwili powstaje tu nowoczesny skansen archeologiczny. Planujemy otwarcie na czerwiec przyszłego roku. Film, który o tym opowiada, powstał z inicjatywy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Festiwal zorganizowano z okazji 160. rocznicy powstania muzeum. Na konkurs nadesłano ponad 60 filmów, a 25 zakwalifikowano do walki o nagrody. Produkcje oceniło jury w składzie: dr Anna Dagnan-Ginter (archeolog), Iwona Sitnik-Kornecka (TVP Kraków), Robert Pencak (operator telewizyjny i filmowy z TVP Kraków). Seanse, nierzadko tłumnie oblegane przez widzów, były połączone z naukowymi prelekcjami. (RS)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się