Sztuczne niebo w Niepołomicach

Sztuczne niebo w Niepołomicach

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor niepołomickiego obserwatorium Fot. Barbara Ciryt

Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor niepołomickiego obserwatorium Fot. Barbara Ciryt

Widzieć więcej niż inni. Więcej niż żołnierze Napoleona. Oglądać gwiazdy. Podwójne, poczwórne. Marzenie tych, dla których niebo jest tajemnicą. Do odkrycia. Można je odkrywać w obserwatorium astronomicznym w Niepołomicach. Za kilka dni, 16 września zostanie tu otwarte planetarium, czyli sztuczne niebo. Czeka urządzenie do wyświetlania z ponad 30 obiektywami. Blask księżyca w burakach
Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor niepołomickiego obserwatorium Fot. Barbara Ciryt

Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor niepołomickiego obserwatorium Fot. Barbara Ciryt

Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor niepołomickiego obserwatorium Fot. Barbara Ciryt

EDUKACJA. W najbliższy czwartek otwarte zostanie planetarium, w którym dziurki po igle są gwiazdami. Obecność na inauguracji zapowiedział Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta

Miejsce, gdzie mieści się niepołomickie obserwatorium, zawsze nadawało się do oglądania gwiazd.
W niepołomickim liceum fizyka z astronomią nie była tylko teorią. Nauczyciel Zdzisław Słowik prowadził uczniów w pola za miasto i kazał patrzeć w nocne niebo. Panowały tam całkowite ciemności, dookoła rosły buraki i ziemniaki.

- Rozkładaliśmy koce, gdzieś z boku, nieco w oddali paliliśmy ognisko, siadaliśmy i oglądaliśmy układy planet, księżyc, gwiazdy - wspomina Mieczysław Janusz Jagła, dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Miejsce za miastem wydawało się doskonałe do obserwowania przestrzeni kosmicznych, dlatego Zdzisław Słowik zainicjował tu budowę Stacji Obserwacyjnej. W 1964 r. otworzyło ją Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. 13 lat później powstał pawilon obserwacyjny z kopułą. Stację przemianowano na Ognisko Pracy Pozaszkolnej, potem utworzono Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne.

W Wielkim Wozie więcej gwiazdMłodzi ludzie przyjeżdżają do Niepołomic całymi grupami. Nauczyciele pokazują im odległy świat i wspominają, że przez teleskop łatwo go oglądać. Nie wszyscy mieli tak wygodnie. Napoleon swoim żołnierzom kazał patrzeć w gwiazdy gołym okiem. - Każdy z przyjmowanych bombardierów musiał powiedzieć, która gwiazda w Wielkim Wozie jest podwójna. Przy której w oddali widać drugą. Tak testował wzrok tych, którzy chcieli strzelać z armaty - opowiada dyrektor obserwatorium. - Na naszym teleskopie zobaczymy więcej.

Okazuje się, że środkowa gwiazda w dyszlu Wielkiego Wozu jest nie tylko podwójna, ale poczwórna. Bo każda z tych dwóch gwiazd, wskazanych przez bombardierów, jest podwójna.

Z drugiej strony ZiemiKiedy Mieczysław Janusz Jagła wygrał konkurs na dyrektora obserwatorium w 1997r., zaczął rozwijać bazę. - Obiekt, który był budowany w czynie, społecznym zastałem zawilgocony, zagrzybiony, dach przeciekał - przypomina.

Trzeba było zadbać o budynek i ściągać tu młodych ludzi, żeby pokazywać im gwiazdy. Musieli gdzieś się zatrzymać, więc dyrektor kupił pięć małych, drewnianych domków po likwidacji przedsiębiorstwa turystycznego "Krakowanka". Odnowił je i założył gospodarstwo pomocnicze, by przyjmowało gości, którzy chcą obserwować niebo. Rocznie to miejsce odwiedza 10 tys. ludzi.

Dla nich przygotowuje wiele atrakcji. - Udało się nawiązać współpracę zagraniczną, dzięki której możemy korzystać ze zdalnie sterowanych teleskopów na Hawajach, po drugiej stronie kuli ziemskiej. Nieważne, czy siedzimy tuż pod teleskopem, czy kilka tysięcy kilometrów dalej - widzimy to samo - zapewnia dyrektor Jagła. Sam nie jest astronomem z wykształcenia, ale zatrudnia dwóch doktorów astronomii. Oni zajmują się pracą naukową, a on jest pasjonatem astronomii. Jeździ po świecie i ogląda zaćmienia Słońca. A to w Kenii, a to w Chinach czy na Syberii. Zabiera ze sobą grupy uczniów.

Kometa z wiadra śniegu i żwiru


1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo