Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Chętni do straży

Chętni do straży

OLKUSZ. Aż 62 osoby zgłosiły się do naboru na dwa wolne stanowiska w olkuskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. To pierwszy w tym roku nabór do straży w całej Małopolsce zachodniej.
Wczoraj komisja ogłosiła wyniki wstępnej kwalifikacji. Do następnego etapu przeszło tylko 25 osób. - Chcemy zatrudnić dwóch strażaków ratowników - kierowców i w ogłoszeniu zaznaczyliśmy, że szukamy osób, które mają prawo jazdy kategorii C i co najmniej 2-letni staż pracy w zawodzie. Większość z osób, które zgłosiło się do naboru nie spełniły tego warunku - wyjaśnia st. kpt. Dariusz Wilk, zastępca komendanta powiatowego PSP.
Dzisiaj kandydaci mają testy sprawnościowe. Składają się z tzw. wydolnościowej próby harwardzkiej, biegów na 50 i 1000 m oraz podciągania na drążku. Trzeba też zaliczyć próbę wysokościową polegającą na wejściu po drabinie mechanicznej, a w poniedziałek rozmowę kwalifikacyjną, do której zostanie zakwalifikowane 15 osób z najwyższą ilością punktów. Lista osób, które pozytywnie przejdą sito naboru zostanie ogłoszona we wtorek. Zakwalifikowani kandydaci zostaną skierowani na badania psychologiczne oraz do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w celu orzeczenia ich przydatności do służby w PSP. - Wyniki naboru są ważne rok. To znaczy, że jeśli w ciągu najbliższych 12 miesięcy, zwolnią się miejsca, to osoby z listy będą od razu przyjęte - wyjaśnia komendant Wilk.

Aby zostać strażakiem (bez wcześniejszego ukończenia szkoły pożarniczej) trzeba mieć kategorię zdrowia A, uregulowany stosunek do służby wojskowej i wykształcenie, co najmniej średnie. Dodatkowe punkty można dostać za np. członkostwo w OSP, uprawnienia obsługi podnośników i elektryczne.

Obecnie w olkuskiej komendzie i dwóch Jednostkach Ratowniczo - Gaśniczych w Olkuszu i Wolbromiu jest zatrudnionych 94 strażaków i dwóch pracowników cywilnych. W samej komendzie pracuje 15 funkcjonariuszy i dwóch pracowników cywilnych, w JRG w Olkuszu 44 strażaków, a w JRG w Wolbromiu 35 funkcjonariuszy.

(SYP)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się