Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Noc Kościołów: Wyjątkowy pokaz szat św. Jadwigi

Noc Kościołów: Wyjątkowy pokaz szat św. Jadwigi

Podobnie jak rok temu Noc Kościołów Cracovia Sacra potrwa dwa dni - 14 i 15 sierpnia. Krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć najcenniejsze skarby krakowskich świątyń i klasztorów.

Szaty św. Jadwigi zostały poddane konserwacji Fot. Anna Kaczmarz

WYDARZENIE. Tylko przez trzy godziny 14 sierpnia będzie można oglądać w Krakowie grobowy strój królowej Polski

Tegoroczna Cracovia Sacra przygotowana została pod kątem krakowskich świętych, a jest ich bardzo wielu, poczynając od św.
Stanisława, biskupa męczennika, po świętą Jadwigę, królową Polski.

Ze świętą Jadwigą wiąże się wyjątkowe wydarzenie - w katedrze wawelskiej będą eksponowane szaty grobowe królowej Polski, którą w czerwcu 1997 r. kanonizował Jan Paweł II. Stanie się tak po raz drugi w historii! Do pierwszej i do tej pory jedynej ekspozycji szat św. Jadwigi doszło w 600. rocznicę jej urodzin w 1974 r.

- Wystawionych zostanie pięć tkanin, będących częścią grobowego stroju królowej Jadwigi. Będzie to tkanina obiciowa trumny, ponadto jedwab, który był częścią płaszcza - to pochodząca z Egiptu tkanina lampasowa w kolorze czerwonym lub amarantowym o wzorach w barwach białej, be-żowej i żółtej. Dwie następne tkaniny to fragmenty sukni królowej - adamaszek o wzorze medalionu, jak się ocenia, był to wyrób włoski lub hiszpański - opisuje ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

- Tkaniny te będą eksponowane w pięciu gablotach, odpowiednio podświetlone ze stosownymi podpisami - zapowiada ks. Zdzisław Sochacki.

Szaty grobowe będzie można oglądać jedynie 14 sierpnia przez około trzy godziny, od 18.30, kiedy to rozpocznie się koncert dzieła "Missa pro pace" Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego UJ Camerata Iagellonica. Wstęp wolny.

W katedrze na Wawelu będzie też eksponowany, na co dzień przechowywany w skarbcu, szczerozłoty relikwiarz na głowę św. Stanisława. Pochodzi on z roku 1504 r. i przez specjalistów jest oceniany jako jedno z największych dzieł sztuki tego typu na świecie.

Noc Cracovia Sacra pozwoli też na poznanie życia i dzieła brata Alberta - Adama Chmielowskiego, pochowanego w kościele Karmelitów Bosych, zarazem znakomitego malarza impre-sjonisty. Jego obrazy pokażą siostry albertynki w sanktuarium Ecce Homo oraz bracia albertyni, u których przy ul. Krakowskiej brat Albert mieszkał i gdzie zmarł.

Wacław Krupiński

wkrupins@dziennik.krakow.pl

Trzeba przypominać o roli Królowej Jadwigi - miłującej pokój

ROZMOWA. Ks. ZDZISŁAW SOCHACKI, proboszcz katedry wawelskiej, o szatach grobowych świętej, które zostaną pokazane w trakcie Nocy KościołówPodczas Nocy Kościołów Cracovia Sacra będzie wyjątkowa okazja zobaczenia szat grobowych świętej Jadwigi, Królowej Polski...

- Dotychczas były one pokazane tylko raz - w 1974 roku, z okazji 600-lecia urodzin królowej Jadwigi, wtedy można je było oglądać w kaplicy Potockich.

- W XIX wieku widział je Jan Matejko, który włączył królową do swego pocztu...

- To było 22 stycznia 1887 roku. Wtedy po raz pierwszy dokonano wejścia do krypty grobowej Królowej Jadwigi; podczas trzech godzin 7-osobowa komisja pod przewodnictwem kanonika kapituły katedralnej Ignacego Polkowskiego, z udziałem Jana Matejki, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Stanisława Odrzywolskiego, Izydora Kopernickiego, Mariana Sokołowskiego i hrabiego Konstantego Przeździeckiego zmierzyła czaszkę zmarłej, dokonała oględzin jej szat i insygniów władzy królewskiej.
1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się