18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kościołów: Wyjątkowy pokaz szat św. Jadwigi

Redakcja
Szaty św. Jadwigi zostały poddane konserwacji Fot. Anna Kaczmarz
Szaty św. Jadwigi zostały poddane konserwacji Fot. Anna Kaczmarz
Podobnie jak rok temu Noc Kościołów Cracovia Sacra potrwa dwa dni - 14 i 15 sierpnia. Krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć najcenniejsze skarby krakowskich świątyń i klasztorów.

Szaty św. Jadwigi zostały poddane konserwacji Fot. Anna Kaczmarz

WYDARZENIE. Tylko przez trzy godziny 14 sierpnia będzie można oglądać w Krakowie grobowy strój królowej Polski

Tegoroczna Cracovia Sacra przygotowana została pod kątem krakowskich świętych, a jest ich bardzo wielu, poczynając od św. Stanisława, biskupa męczennika, po świętą Jadwigę, królową Polski.

Ze świętą Jadwigą wiąże się wyjątkowe wydarzenie - w katedrze wawelskiej będą eksponowane szaty grobowe królowej Polski, którą w czerwcu 1997 r. kanonizował Jan Paweł II. Stanie się tak po raz drugi w historii! Do pierwszej i do tej pory jedynej ekspozycji szat św. Jadwigi doszło w 600. rocznicę jej urodzin w 1974 r.

- Wystawionych zostanie pięć tkanin, będących częścią grobowego stroju królowej Jadwigi. Będzie to tkanina obiciowa trumny, ponadto jedwab, który był częścią płaszcza - to pochodząca z Egiptu tkanina lampasowa w kolorze czerwonym lub amarantowym o wzorach w barwach białej, be-żowej i żółtej. Dwie następne tkaniny to fragmenty sukni królowej - adamaszek o wzorze medalionu, jak się ocenia, był to wyrób włoski lub hiszpański - opisuje ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

- Tkaniny te będą eksponowane w pięciu gablotach, odpowiednio podświetlone ze stosownymi podpisami - zapowiada ks. Zdzisław Sochacki.

Szaty grobowe będzie można oglądać jedynie 14 sierpnia przez około trzy godziny, od 18.30, kiedy to rozpocznie się koncert dzieła "Missa pro pace" Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego UJ Camerata Iagellonica. Wstęp wolny.

W katedrze na Wawelu będzie też eksponowany, na co dzień przechowywany w skarbcu, szczerozłoty relikwiarz na głowę św. Stanisława. Pochodzi on z roku 1504 r. i przez specjalistów jest oceniany jako jedno z największych dzieł sztuki tego typu na świecie.

Noc Cracovia Sacra pozwoli też na poznanie życia i dzieła brata Alberta - Adama Chmielowskiego, pochowanego w kościele Karmelitów Bosych, zarazem znakomitego malarza impre-sjonisty. Jego obrazy pokażą siostry albertynki w sanktuarium Ecce Homo oraz bracia albertyni, u których przy ul. Krakowskiej brat Albert mieszkał i gdzie zmarł.

Wacław Krupiński

[email protected]

Trzeba przypominać o roli Królowej Jadwigi - miłującej pokój

ROZMOWA. Ks. ZDZISŁAW SOCHACKI, proboszcz katedry wawelskiej, o szatach grobowych świętej, które zostaną pokazane w trakcie Nocy Kościołów

Podczas Nocy Kościołów Cracovia Sacra będzie wyjątkowa okazja zobaczenia szat grobowych świętej Jadwigi, Królowej Polski...

- Dotychczas były one pokazane tylko raz - w 1974 roku, z okazji 600-lecia urodzin królowej Jadwigi, wtedy można je było oglądać w kaplicy Potockich.

- W XIX wieku widział je Jan Matejko, który włączył królową do swego pocztu...

- To było 22 stycznia 1887 roku. Wtedy po raz pierwszy dokonano wejścia do krypty grobowej Królowej Jadwigi; podczas trzech godzin 7-osobowa komisja pod przewodnictwem kanonika kapituły katedralnej Ignacego Polkowskiego, z udziałem Jana Matejki, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Stanisława Odrzywolskiego, Izydora Kopernickiego, Mariana Sokołowskiego i hrabiego Konstantego Przeździeckiego zmierzyła czaszkę zmarłej, dokonała oględzin jej szat i insygniów władzy królewskiej.
- Bardzo skromnych, ze skóry i drewna...

- Są one wystawione w nawie północnej katedry, dowodząc tego, o czym mówią historycy - że Jadwiga swoje ziemskie bogactwo przeznaczyła na rzecz Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej.

- Następny raz zakłócono wieczny spoczynek monarchini już po II wojnie...

- W roku 1949, z 12 na 13 lipca; wiązało się to z przygotowaniami do jej beatyfikacji i kanonizacji. Dokonała tego 37-osobowa komisja pod przewodnictwem kard. Adama Stefana Sapiehy. Wyjęto wtedy szczątki królowej Jadwigi z pierwotnego grobowca i poddano badaniu antropologów, lekarzy oraz historyków. Wydobyto również z trumny wszelkie tkaniny, te, którymi była ona obita, jak i płaszcz królowej, suknię wraz z rękawami. Po badaniach do mniejszej skrzyni włożono skrzyneczkę z resztą prochów, które zapieczętowano, a trumienkę miedzianą z relikwiami królowej Jadwigi włożono do trumny dębowej. Następnie umieszczono je w ufundowanym przez Karola Lanckorońskiego sarkofagu z białego marmuru, dłuta Antoniego Madeyskiego, który był przygotowany już 1902 roku i ustawiony na wprost kaplicy Zygmuntowskiej.

- Wtedy też odbył się uroczysty pochówek królowej.

- 17 lipca 1949 r. kardynał Sapieha odprawił nabożeństwo pontyfikalne w obecności tysięcy wiernych, których nie mogły nawet pomieścić katedra i plac katedralny. Od tego dnia sarkofag z trumną królowej Jadwigi stał się żywym miejscem jej czci i podziwu dla Jej działalności na rzecz kultury i myśli polskiej, związków między chrześcijańskim Zachodem i Wschodem. Tak mówił o św. Jadwidze nasz rodak Jan Paweł II.

- Na beatyfikację oraz kanonizację czekaliśmy aż do czasu pontyfikatu Jana Pawła II.

- Tak, procesy zmierzające do beatyfikacji i kanonizacji są bardzo długotrwałe. Dzięki szczególnemu kustoszowi grobu królowej Jadwigi, jakim był kard. Karol Wojtyła, który prawie każde uroczystości liturgiczne, jak też zwykłe prywatne odwiedziny, kończył przy grobie Pani Wawelskiej, Kongregacja do Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła akt beatyfikacji, a 8 czerwca 1997 roku nadszedł wielki dzień Jej kanonizacji.

Skoro więc tegoroczna Noc Kościołów ma skupiać się na świętych Krakowa, i chcemy poznać znaczenie naszych patronów (także św. Stanisława, biskupa-męczennika), wystawimy relikwiarz głowy tego świętego i relikwie Świętej Jadwigi, która wraz ze swoim mężem Władysławem Jagiełłą tak bardzo starała się doprowadzić do pokoju na drodze mediacji. Sama mówiła: dopóki żyję, będzie pokój.

- 11 lat po Jej śmierci doszło do bitwy pod Grunwaldem.

- W tym roku, kiedy obchodzimy 600-lecie zwycięskiej bitwy, trzeba przypominać o Jadwidze jako tej, która zaszczepiła w Jagielle pragnienie pokoju i zdobywania umiejętności godzenia zwaśnionych stron.

- Proszę powiedzieć, jakie szaty grobowe będzie można zobaczyć?

- Pięć tkanin, będących częścią grobowego stroju królowej Jadwigi. Będzie to tkanina obiciowa trumny, ponadto jedwab, który był częścią płaszcza - to pochodząca z Egiptu tkanina lampasowa w kolorze czerwonym lub amarantowym o wzorach w barwach białej, beżowej i żółtej. Dwie następne tkaniny to fragmenty sukni królowej - adamaszek o wzorze medalionu, pierwotnie na pewno miał on kolor czerwony; jak się ocenia, był to wyrób włoski lub hiszpański. Tkanina ta przeszła kolejną konserwację, prowadzoną od czerwca 2006 do 2008 roku w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem pani profesor Heleny Hryszko. Tkaniny te będą eksponowane w pięciu gablotach ekspozycyjnych, odpowiednio podświetlone ze stosownymi podpisami.
- Na długo będą wystawione?

- Zważywszy na ich lata, a ściślej wieki, będzie to możliwe jedynie pierwszego dnia, czyli 14 sierpnia i tylko przez około trzy godziny, od 18.30, kiedy to rozpocznie się koncert dzieła "Missa pro pace" Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego UJ Camerata Iagellonica, którym będziemy dziękować Panu Bogu za dar świętych krakowskich, zwłaszcza św. Stanisława i św. Królowej Jadwigi. O godzinie 22 ekspozycję, prezentowaną w nawie północnej, zamkniemy, by szaty grobowe królowej wróciły do skarbca.

- Dodajmy, że tę szczególną ekspozycję będzie można oglądać bez żadnych wejściówek.

Rozmawiał Wacław Krupiński

Cracovia sacra

Noc Kościołów Cracovia Sacra będzie trwała w dniach 14 i 15 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W wielu krakowskich kościołach będą prezentowane niepokazywane na co dzień zabytki, zaplanowano także wiele koncertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski