Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czysta forma

Redakcja
Ubieramy się, by nam nie było zimno. Ubieramy się, by ładnie wyglądać. Ubieramy się, by okryć, co powinno pozo stać w ukryciu, ubieramy się... Tak, Święto Dzieci Gór pokazuje jeszcze jeden powód dla którego się ubieramy.

Kamil Cyganik: UJEK SIE UCY

Odkąd pamiętam, czyli od XIII Festiwalu, który był moim pierwszym, jednym z symboli najbardziej mnie fascynujących, są Wasze stroje, moi Ostomili.

Z jednej strony tak bardzo różnorodne. Podczas korowodu i na koncertach inauguracyjnym i finałowym mienią się wszystkimi barwami świata. Wtedy, gdy jesteście wszyscy, widać wyraźnie, jak cudownie różnicie się między sobą.

Z drugiej strony strój jest pierwszym widocznym elementem określającym Waszą tożsamość. Różnicie się narodowościami czy regiona mi, ale wewnątrz grupy już nie. Strój wskazuje, że każde z Was należy do swego rodzaju wspólnoty etnicznej, kulturowej, narodowej.

I tak mamy jeszcze jedną, czwartą już funkcję stroju: nadanie grupowej tożsamości narodu lub regionu. Jak sportow cy, którzy ubierają odmienne stroje, by rozpoznać "swoich" i odróżnić się od "innych". Bo różnić też się trzeba umieć.

Tak jak trzeba się umieć ubierać. Trudno oprzeć się wrażeniu, że współczesny ubiór owszem: chroni przed chłodem, dodaje uroku ozdabiając, ale coraz mniej chce okrywać to, co powinno pozostać w ukryciu.

Nie można tego powiedzieć o żadnym stroju ludowym. Wasze stroje spełniają wszyst kie funkcje właściwe ubraniu. Stanowią w tej dziedzinie prawdziwie czystą formę.

Was ujek Wojtek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski