Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Figurka znaleziona zaraz po wojnie

PLIN
OŚWIĘCIM. Czy drewniana rzeźba przedstawiająca góralkę została wykonana w KL Auschwitz przez Bronisława Czecha, narciarza, olimpijczyka i taternika?

Marek Księżarczyk, historyk-amator, wiceprezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem dowiedział się niedawno od znajomego, że w jego domu, zaraz po wojnie została znaleziona mała rzeźba z drewna, przedstawiająca góralkę.

Miejsce znaleziska było szczególne. - W czasie wojny w tym domu, po wysiedleniu jego prawowitych mieszkańców, mieszkał SS-Brigadeführer, prof. dr Carl Clauberg, niemiecki ginekolog, który przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty lekarskie w KL Auschwitz - informuje dr Adam Cyra, historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Jak mówi Marek Księżarczyk, według wstępnej oceny dokonanej przez pracowników muzeum, istnieje prawdopodobieństwo, iż figurkę mógł wykonać Bronisław Czech, znany zawodnik narciarski, wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk i taternik. - Był niezwykle uzdolniony plastycznie! - dodaje Adam Cyra.

Bronisław Czech urodził się w 1908 r. w Zakopanem, gdzie uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego. - W 1933 r. wstąpił do Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczył w narciarskich mistrzostwach świata i Europy. Trzykrotny olimpijczyk, brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w latach 1928, 1932 i 1936 - przypomina biografię mistrza dr Cyra.

Podczas wojny został aresztowany i przywieziony 14 czerwca 1940 w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz.

- Początkowo został przydzielony do pracy w obozowej stolarni, gdy esesmani zauważyli jego zdolności artystyczne, skierowano go do łyżkarni, gdzie wyrabiał drewniane łyżki więzienne. Później rzeźbił m.in. talerze, kubki, pudełka i tace w pięknym zakopiańskim stylu - opowiada dr Adam Cyra. - Podczas dalszego pobytu w obozie jego zdrowie zaczęło się załamywać. Schorowany zmarł w KL Auschwitz 5 czerwca 1944 r. - dodaje.

Pozostaje nadzieja, że badaczom historii uda się rozwikłać zagadkę, kto wyrzeźbił ów posążek. (PLIN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski