Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni kompozytorów

Redakcja
Krystyna Moszumańska-Nazar podczas jednego z ostatnich swoich koncertów na Festiwalu Muzyki Polskiej w listopadzie 2007 r. w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
Krystyna Moszumańska-Nazar podczas jednego z ostatnich swoich koncertów na Festiwalu Muzyki Polskiej w listopadzie 2007 r. w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
Dwanaście koncertów, na których zabrzmi ponad 60 utworów, z czego kilkanaście prawykonań - tak zapowiada się rozpoczynający się w najbliższą sobotę Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej - 21. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich.

Krystyna Moszumańska-Nazar podczas jednego z ostatnich swoich koncertów na Festiwalu Muzyki Polskiej w listopadzie 2007 r. w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz

WYDARZENIE. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej poświęcony jest pamięci Krystyny Moszumańskiej-Nazar

Wykonawcami prezentowanych utworów będą nie tylko krakowscy muzycy, ale także artyści z Białorusi i Ukrainy, w tym Akademicka Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa".
- Tegoroczny festiwal został poświęcony pamięci prof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar, kompozytorki o niezwykłym wpływie na środowisko muzyczne. Artystki, która emanowała uśmiechem, radością, energią życia, która nigdy nie opuszczała koncertów, nie tylko swoich, ale także kolegów. Mawiała, że jej obowiązkiem jest znajomość tego, co się dzieje w muzyce - mówi Jerzy Stankiewicz, prezes krakowskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, organizator i dyrektor festiwalu.
Na inaugurację festiwalu, który potrwa do 8 czerwca, został przygotowany koncert pamięci zmarłej we wrześniu zeszłego roku kompozytorki, rektor krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykonanych zostanie siedem utworów, od powstałych jeszcze w latach 60. aż po "Konfiguracje" z 2005 r. Wieczór odbędzie się w sali koncertowej im. prof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar w Akademii Muzycznej.
Bardzo ciekawie zapowiada się występ, podczas którego zabrzmią utwory krakowskich twórców: zmarłego w katastrofie lotniczej w latach 30. zeszłego wieku Jerzego Gablenza oraz Jadwigi Sarneckiej, przedwcześnie zmarłej kompozytorki czasów Młodej Polski, artystki porównywanej talentem z Karolem Szymanowskim.
- Twórczość Sarneckiej jest niezwykła, ciekawa i fascynująca. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się napotkać nieznanego kompozytora naznaczonego tak silnym pierwiastkiem genialności - mówi Marek Szlezer, pianista, który podczas festiwalu zaprezentuje utwory kompozytorki.
Jak zwykle tegoroczna impreza będzie poprzedzona Forum Młodych Kompozytorów, na którym zabrzmią utwory najmłodszych twórców wykonywane przez studentów. Tak jak w latach ubiegłych, ponad połowa prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu utworów będzie miała w Krakowie albo swoje prawykonania, albo pierwsze polskie prezentacje. I podobnie jak było w przeszłości, festiwal będzie ukazywał związki twórcze ze Wschodem. W tym roku, z uwagi na lwowskie korzenie Krystyny Moszumańskiej-Nazar, będzie to muzyka kompozytorów z Ukrainy, takich jak zmarły sześć lat temu Mikoła Kołesa czy Stanisław Ludkiewicz.
Co roku także festiwal prezentuje zapomniane i niedoceniane instrumenty; tym razem będą to cymbały białoruskie. Tradycyjnie uczestnicy festiwalu wyjeżdżają z Krakowa, by poznać ważne, związane z muzyką miejsca Małopolski. W tym roku wyruszą do Jurgowa, gdzie mieszka i pracuje 80-letnia dr Elżbieta Dziębowska, redaktor naczelna Encyklopedii Muzycznej PWM.
Szczegóły festiwalu: www.zkp.ktrakow.pl
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski