Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Płaskorzeźba w darze

Płaskorzeźba w darze

IZRAEL. Benedykt XVI poświęci w Betlejem płaskorzeźbę autorstwa krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja.

Fot. Krzysztof Ślusarczyk

Płaskorzeźba jest jedynym darem Ojca Świętego dla Ziemi Świętej. Papież Benedykt XVI poświęci ją dziś w przylegającym do Bazyliki Bożego Narodzenia kościele św. Katarzyny.
Dzieło, którego twórcą jest artysta rzeźbiarz prof.
Czesław Dźwigaj, przedstawia Drzewo Jessego, ukazujące rodowód Chrystusa, od Abrahama do św. Józefa. Kompozycja o wymiarach 3,25x4 m sąsiaduje bezpośrednio z traktem pokonywanym każdego dnia przez tysiące pielgrzymów wychodzących z Groty Narodzenia. - Jej trzon stanowi rozległe drzewo oliwne oraz motywy biblijne z okresu, gdy prorok Samuel zapowiadał panowanie króla żydowskiego, największego w historii (wybranym został najmłodszy z 7 synów Jessego, wypasający owce) - mówi prof. Czesław Dźwigaj.
Płaskorzeźba zawiera, poza opisaną sceną, liczne odniesienia do Starego Testamentu. Znajduje się na niej m.in. sylwetka góry Synaj (Horeb), na której Mojżesz otrzymał tablice z Dekalogiem, postać moabitki Rut - przedstawicielki ludu, który został podbity przez wojska izraelskie, praprababki króla Dawida, a także symbole władzy królewskiej (wołu i olej). W górnej części płaskorzeźby ukazany jest Chrystus Król w dwustopniowej koronie, który gestem rozłożonych rąk obdarza swymi łaskami kulę ziemską oraz napis "Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan" (Łk 2.11).
Prof. Czesław Dźwigaj jest autorem licznych realizacji pomnikowych, w tym kilkudziesięciu przedstawiających Jana Pawła II. W Ziemi Świętej jego dziełem jest monumentalny Park i Pomnik Tolerancji odsłonięty jesienią ubiegłego roku w Jerozolimie, a także spiżowe drzwi w kościele Prymatu św. Piotra w Tabdze oraz w Grocie Mlecznej w Betlejem.
(JM)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się