Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

EUROwybory

EUROwybory

Liderka małopolsko-świętokrzyskiej listy Platformy Obywatelskiej wystosowała list otwarty do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynanda Rymarza, w którym prosi o ponowne rozpatrzenie jej wniosku o zarejestrowanie jej pod skróconym nazwiskiem.

Róża Thun jeszcze raz apeluje do PKW

Jak informowaliśmy wczoraj, Okręgowa Komisja Wyborcza w Krakowie w ubiegłym tygodniu na pierwszym miejscu listy PO umieściła Różę Marię Gräfin von Thun und Hohenstein, a więc wpisała pełne nazwisko szefowej przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Polsce, znanej powszechnie jako Róża Thun. PKW już dwukrotnie zajmowała się sprawą i prawnicy uznali, że ani na obwieszczeniach wyborczych, ani na kartach do głosowania, kandydatka nie może występować pod niepełnym nazwiskiem.
W liście otwartym do przewodniczącego PKW Róża Thun podkreśla, że od lat w działalności publicznej posługuje się skróconym nazwiskiem, więc wpisanie pełnego to wprowadzanie w błąd wyborców. Jako argumentu za możliwością wpisania jej na listę jako Różę Thun kandydatka PO przytacza wybory samorządowe z 1998 r~~, kiedy kandydowała do rady jednej z warszawskich dzielnic i wtedy na kartach do głosowania widniała jako Róża Thun.

Libertas zarejestrował listę w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.


To już piąta zarejestrowana lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej swoje listy zarejestrowały Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska Partia Pracy, Platforma Obywatelska oraz Unia Polityki Realnej. Wczoraj listy do rejestracji w OKW w Krakowie zgłosiły Prawo i Sprawiedliwość, CentroLewica, SLD-UP oraz Prawica Rzeczpospolitej. W ostatnim dniu rejestracji kandydatów do PE (termin mija dziś o północy) swoją wizytę zapowiedziała tylko Samoobrona. Gdyby dzisiaj z listami pojawiły się wszystkie komitety, które zgłosiły Państwowej Komisji Wyborczej zamiar wystawienia kandydatów, to w siedzibie OKW w Krakowie trzeba by przyjąć ponad 10 komitetów.

Były wiceprezydent Krakowa liderem listy UPR.


To kolejna próba Stanisława Żółtka powrotu do wielkiej polityki, którego w 2002 r. oskarżono o to, że jako wiceprezydent przyjął 20 tys. zł łapówki, a którego dopiero pod koniec 2006 r~~ sąd uniewinnił od tego zarzutu. Na liście UPR znaleźli się m.in. historyk sztuki Kazimierz Fałowski z Nowego Sącza (3. miejsce), przedsiębiorca Jarosław Szatan z Olkusza (4), nauczyciel języka angielskiego i europeistyki Paweł Wieciech z Bochni (6), taksówkarz Henryk Stawiarski (8) z Krynicy oraz informatyk Wojciech Misiaszek z Krakowa (10). (GEG)

PiS zwrócił się do PKW o wyjaśnienie.


Chodzi o to, czy finansowanie kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) z pieniędzy tej frakcji jest zgodne z prawem wyborczym, skoro według zapowiedzi niektórych polityków PO kongres ma rozpocząć kampanię wyborczą Platformy. Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że zgodnie z polskim prawem wydatki na kampanię wyborczą mogą ponosić jedynie komitety wyborcze. A więc - argumentował - jeśli organizowany w Warszawie kongres będzie częścią kampanii wyborczej PO, a zapłaci za niego EPP, to będzie to niezgodne z tą zasadą.

Jest taki zwyczaj.


Wiceszef PE Marek Siwiec (SLD) zapowiedział, że jeśli Europejska Partia Ludowa (EPP) wystawi kandydaturę byłego premiera Jerzego Buzka na nowego przewodniczącego europarlamentu, wówczas PES (Partia Europejskich Socjalistów), której członkiem jest SLD, ją zaakceptuje. Siwiec przypomniał, że w Parlamencie Europejskim jest taki zwyczaj, iż dwie największe frakcje - EPP (chadecy) i PES (socjaldemokraci) umawiają się między sobą, kto będzie sprawował funkcję przewodniczącego PE. (PAP)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się