Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnujmy promieni słonecznych - energia za "darmo"

Redakcja
Gmina Brzesko została koordynatorem projektu, który będzie realizowany na terenie naszego województwa. Program "Słoneczna Małopolska" zostanie sfinansowany z kilku źródeł, miedzy innymi Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy.

BRZESKO. W krajobrazie piętnastu gmin regionu kolektory słoneczne zagoszczą na dobre. Projekt sfinansują... Szwajcarzy

Wybór Brzeska nie jest dziełem przypadku. - Zagadnieniom ochrony środowiska naturalnego oraz promocji odnawialnych źródeł energii poświęcamy wiele uwagi. Posiadamy także bogate doświadczenie w przygotowaniu wniosków o dotację. Mam nadzieję, że wspólnie z innymi gminami z województwa małopolskiego, sięgniemy po spore, wielomilionowe dotacje na montaż kolektorów słonecznych - mówi Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska. Celem porozumienia "Słoneczna Małopolska" jest pozyskanie funduszy na instalację baterii słonecznych w gospodarstwach domowych we wszystkich 15 gminach. - Każda z gmin zebrała wcześniej od mieszkańców deklaracje, w których wyrazili oni chęć instalacji baterii na swoich domach i jednocześnie gotowość poniesienia części kosztów tej inwestycji. Tylko ci, którzy złożyli już deklarację będą brani pod uwagę w projekcie. W najbliższych tygodniach nasza gmina, w imieniu wszystkich gmin, złoży wnioski do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz do Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy - tłumaczy burmistrz Wawryka.
Podczas spotkania określono zasady i procedury współpracy oraz ustalono wzajemne zobowiązania gmin. Szwajcarsko - Polski Program Współpracy to nie jedyne źródło dotacji, po które zamierzają sięgnąć gminy. W grę wchodzi także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Zainteresowanie programem przeszło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. W sumie kilka tysięcy gospodarstw domowych chce uczestniczyć w projekcie. Tylko w gminie Ryglice taką wolę wyraziło 227 właścicieli posesji. Wszyscy mogą liczyć, że montaż "solarów" zostanie w co najmniej 50 procentach sfinansowany z dotacji. Gra warta jest świeczki, uważa burmistrz Ryglic, Bernard Karasiewicz. - Bez względu na to czy źródłem energii jest gaz, węgiel, olej opałowy - wzrastające ceny energii cieplnej skłaniają do oszczędności. Dzięki inwestycji "Słoneczna Małopolska" samorząd gminy Ryglice wychodzi naprzeciw tym problemom, wykazując jednocześnie dbałość o stan otaczającego nas środowiska naturalnego. Na etapie przygotowywania wniosków trudno określić szanse pozyskania ewentualnego dofinansowania. Pozostaje jedynie dołożyć wszelkich starań by były one prawidłowe pod względem formalnym i merytorycznym - mówi. Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś jest przekonany, że realizacja projektu będzie kolejnym elementem promocji pozyskiwania energii odnawialnej i w przyszłości doprowadzi do sytuacji, w której w co drugim domu, będą zamontowane urządzenia - baterie słoneczne. Gmina Ryglice, nie czekając na realizacje projektu, już w tegorocznym budżecie, zaplanowała na ten cel środki. Baterie słoneczne mają pojawić się na budynku remontowanego budynku - Gminnego Zakładu Komunalnego.
(MIR)
Partnerzy projektu
Program montażu kolektorów słonecznych, którego koordynatorem jest gmina Brzesko, będzie realizowany w 15 gminach. Porozumienie parafowali: Brzesko, Łącko, Lisia Góra, Moszczenica, Muszyna, Podegrodzie, Pleśna, Ryglice, Rytro, Skrzyszów, Stary Sącz, Tuchów, Wojnicz, Żabno oraz Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój. Nadzór naukowo - techniczny nad przedsięwzięciem sprawuje Naczelna Organizacja Techniczna Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Rada w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski