Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnastyka dla leniwych, czyli masaż z podczerwienią

Redakcja
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Tym zabiegom od początku towarzyszy szeptana reklama. Najskuteczniejsza, zwłaszcza w odniesieniu do seniorów. Widoczna poprawa stanu zdrowia u sąsiadki, koleżanki z pracy lub kogoś z rodziny działa o wiele bardziej przekonująco niż promocja medialna. Nic dziwnego, że chętnych do skorzystania z tej formy rehabilitacji nie brakuje. Od samego rana przed siedzibą Ceragem stoją kolejki.

Fot. Anna Kaczmarz

ZDROWIE. Zabiegi zmniejszające bóle kręgosłupa, zwiększające jego ruchomość, poprawiające krążenie

Na dużej sali 24 łóżka masujące. Wszystkie zajęte. Seans trwa 40 minut. W tym czasie następna grupa, w oczekiwaniu na swoją kolej, słucha prelekcji na temat zdrowego trybu życia, zaburzeń krążenia, przyczyn dolegliwości kręgosłupa, zasad zdrowego odżywiania i wielu, wielu innych. Podobny scenariusz powtarzany jest w 60 krajach na świecie, w 32 miejscach w Polsce. W Krakowie jedyny punkt, gdzie seniorzy mogli skorzystać z dobrodziejstw łóżka, które masuje i działa na organizm podczerwienią (a więc ciepłem, nie mylić z nadfioletem!) był tak oblężony, że w ubiegłym miesiącu uruchomiono kolejny. A mimo to w godzinach rannych trudno szpilkę wcisnąć. Jednak Krzysztof Wycisk, prezes krakowskiego Ceragem, ma nadzieję, że teraz, gdy działają dwa punkty, uda mu się zaprosić na seanse rehabilitacyjne krakowskich uczniów, przede wszystkich ze szkół sportowych. Młode organizmy błyskawicznie reagują na rehabilitacyjne i relaksujące działanie łóżka. Jednak zabiegi są bardziej potrzebne osobom starszym, które cierpią z powodu wielu różnych dolegliwości.
W 2007 r. badania na kilkuset pacjentach w różnym wieku przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Leczenie za pomocą łóżka Ceragem zastosowano u dorosłych pacjentów z bólami kręgosłupa, rwą kulszową, reumatoidalnym zapaleniem stawów. Terapią objęto też dzieci i młodzież ze skrzywieniem kręgosłupa, bólami kręgosłupa, rwą kulszową oraz dystonią torsyjną. Choć zarejestrowano pewne objawy niepożądane, jak np. zawroty głowy lub skoki ciśnienia (tylko u 3 osób z nadciśnieniem tętniczym), które były łagodne i przejściowe, to końcowa opinia białostockiego szpitala jest bardzo pozytywna. Masaże w bardzo zauważalny sposób zmniejszyły bóle kręgosłupa, zwiększyły jego ruchomość, poprawiły krążenie krwi u pacjentów.
\
Łóżko Ceragem łączy w sobie technikę masażu, chiropraktyki, akupresury z działaniem promieni podczerwonych. W łóżko wbudowane są rolki delikatnie masujące, poruszające się po szynie odpowiadającej naturalnej linii kręgosłupa. Ciepło wytwarzają specjalne płyty grzejne epoksydowo-węglowe oraz mata uzupełniająca. Pacjent za pomocą pilota sam steruje temperaturą i intensywnością masażu. Masaż wpływa na zmniejszenie napięcia nerwowego i uwalnia od bólu mięśni, stawów i głowy. Chiropraktyka (leczenie za pomocą rąk) oraz akupresura (masowanie punktów energetycznych) tu zastąpione delikatnym mechanicznym uciskaniem wyznaczonych miejsc, ma oddziaływać na układ mięśniowo-szkieletowy, a także niwelować zawroty i bóle głowy, migreny, napięcie mięśniowe. Z kolei promienie podczerwone poprawiają krążenie, uśmierzają ból, działają rozgrzewająco na zimne dłonie i stopy, zwiększają siły obronne organizmu.
- Już rok temu o masujących łóżkach opowiadały mi koleżanki z pracy. Kiedy tylko przeszłam na emeryturę, sama postanowiłam spróbować. Miałam ogromne problemy z kręgosłupem szyjnym. To na pewno od wieloletniego ślęczenia przy komputerze. Chodzę tu od siedmiu miesięcy. Znikły bóle kręgosłupa, bóle głowy i bezsenność. Przyprowadziłam starszą siostrę, która jest znacznie bardziej schorowana niż ja. Jak tylko mąż odejdzie na emeryturę, to będziemy przychodzić w trójkę albo... kupimy łóżko do domu - opowiada pani Krystyna.
Pacjenci korzystają z zabiegów bezpłatnie. Nic dziwnego, że można spotkać tu osoby, które przychodzą od samego początku obecności Ceragemu w Krakowie, tj. od 3 lat. Ale Ceragem to nie instytucja charytatywna. Profity uzyskuje ze sprzedaży łóżek, bowiem prędzej czy później pacjenci, którzy czują, jak zmienia się jakość ich życia, decydują się zakup.
- Nasi klienci nie kupują kota w worku. Muszą dobrze przetestować sprzęt, zanim zdecydują, że chcą mieć go u siebie. Czasami potrzebują kilku miesięcy, czasami kilku lat, aby podjąć taką decyzję. Jeśli ich nie stać, mogą bez żadnych ograniczeń rehabilitować się u nas bezpłatnie - zapewnia Krzysztof Wycisk.
\

Pani Elżbieta każdy dzień zaczyna od masażu w Ceragem. Twierdzi, że jest od nich uzależniona, bo przyjeżdża tu nawet w soboty. W wakacje przychodzi z wnukiem, który masuje się na sąsiednim łóżku. Jeszcze rok temu niemal nie mogła chodzić z powodu bólów kręgosłupa i żylaków. Terapię uzgodniła ze swoim lekarzem. Dziwi się, że znajoma z takimi samymi dolegliwościami nie uzyskała akceptacji swojej lekarki rodzinnej do korzystania z masaży. Co lekarz, to inna opinia...
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy pacjent może bezpiecznie korzystać z masaży wspomaganych ciepłem. Przeciwwskazaniem są dopiero co przebyte operacje (do 3 miesięcy po zabiegu), ciąża, choroby nowotworowe. Odradza się korzystanie z łóżek osobom z przeszczepionymi organami. Z osobą przychodzącą po raz pierwszy przeprowadza się wywiad medyczny i zachęca, aby skonsultowała ten rodzaj rehabilitacji ze swoim lekarzem rodzinnym.
A ci, którzy korzystają, czasem nieświadomie sprowadzają następnych. Bo skoro oni tak dobrze się czują.... Oto pani, która miała problemy z kręgosłupem szyjnym. Po roku zabiegów kręg trafił na swoje miejsce i ustąpiły dolegliwości. Inna odizolowała się od życia towarzyskiego z powodu nietrzymania moczu. W wieku 70 lat mogła zrezygnować z pampersów. W dokumentacji medycznej Ceragem znajdują się wyniki analiz świadczące o poprawie stanu zdrowia osób zmagających się z osteoporozą lub wysokim poziomem cholesterolu. Organizm to przecież skomplikowany mechanizm, w którym często jedna choroba wywołuje cały ciąg niekorzystnych następstw.
W dokumentacji medycznej znajdują się też opinie z badań przeprowadzonych w klinikach w Monachium i w Moskwie. Jednak nie tylko aspekty stricte medyczne związane z korzystaniem z zabiegów masujących interesują naukowców. Bardzo nowatorskie badania, które mają odpowiedzieć na pytanie dotyczące skuteczności programów profilaktycznych w odniesieniu do osób starszych - na podstawie pacjentów korzystających z łóżek Ceragem - podjęli pracownicy naukowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co powoduje, że seniorzy są tak zdyscyplinowani? Dlaczego, raz zachęceni, korzystają z zabiegów przez lata? Jakie potrzeby mają starsi pacjenci, jakie warunki powinny spełnić skierowane do nich programy, aby trafiły w ich oczekiwania? Przedłużanie życia nie jest przecież celem samym w sobie. Chcemy, aby Polacy żyli dłużej, ale by cieszyli się w tym czasie jak najlepszym zdrowiem. Analizy trwają, mamy nadzieję, że jako pierwsi będziemy mogli poinformować seniorów o ich wynikach.
Tymczasem w gabinecie prezesa Ceragem w Krakowie o dobrodziejstwie masaży przekonują zdjęcia tych osób publicznych, które zdecydowały się na zakup masujących łóżek: krakowskich trenerów, aktorów, polityków. Z łóżka uśmiecha się np. masowany Krzysztof Krawczyk, a na innej ścianie Teresa Lipowska...
Ewa Piłat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski