Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac nie będzie służył chorym

BK
Obecne władze powiatu oświęcimskiego oraz dyrekcja PZOL w Grojcu nie kontynuują inicjatywy remontu pałacu znajdującego się przy tej placówce, celem utworzenia kilkudziesięciołóżkowego zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego dla osób starszych, przewlekle chorych na schorzenia somatyczne. Tak twierdzi Grzegorz Gołdynia, przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Opieki Długoterminowej "Otwórzmy Serca", który ostatnio w związku z tym postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji, jak i członkostwa w organizacji.

ZDROWIE. Były przewodniczący Stowarzyszenia "Otwórzmy Serca" twierdzi, że powiat nie zabezpiecza miejsc dla leczenia starszych i przewlekle chorych

- Nie przedstawiono nawet, pomimo zaleceń Rady Powiatu, koncepcji zabezpieczenia powiatu w odpowiednią ilość miejsc dla leczenia i pielęgnacji chorych przewlekle bez dysfunkcji umysłowych. Także przyszłość pięknego obiektu pałacowego przekazanego przez rodzinę Radziwiłłów na potrzeby chorych, pomimo ogromnych środków zaangażowanych w jego modernizację jest nieznana - twierdzi były już przewodniczący Stowarzyszenia "Otwórzmy Serca", a zarazem radny powiatowy.
Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się starosta oświęcimski Józef Kała. - Uważam, że miejsc opieki długoterminowej jest w naszym powiecie wystarczająco, pod tym względem nasz powiat jest w czołówce Małopolski. Poza placówkami podległymi powiatowi są także inne, na przykład sióstr serafitek. Poza tym jest to forma świadczeń, którą nie należy widzieć tylko z perspektywy jednego powiatu, w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Faktem jest natomiast, że profile opieki w naszych zakładach nie do końca odpowiadają potrzebom naszego powiatu - mówi starosta.
Stąd, starostwo zamierza przedstawić koncepcję przeprofilowania działalności w podległych powiatowi placówkach. Rzecz w tym, że ministerialne definicje dotyczące zakładów opieki leczniczej czy domów pomocy społecznej różnią się, a tymczasem w placówkach tych bardzo często przebywają pacjenci w podobnych stanach. W tej chwili to może być przeszkodą w planowanych zmianach.
Jak twierdzi starosta, w tej chwili nie ma już mowy o adaptacji grojeckiego pałacu na tego rodzaju działalność. - Jeśli ktoś mówi o takiej ewentualności, to od razu mówię, że taka dyskusja nie ma sensu z kilku względów, w tym ekonomicznych i funkcjonalnych - uważa włodarz powiatu.
Co w takim razie dalej z pałacem w Grojcu? - Obiekt jest zabezpieczony i nic złego z nim się nie dzieje. Jedna z wersji zakłada jego sprzedaż, ale o żadnych konkretach nie ma na razie mowy - dodaje starosta Kała.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski