Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Wczoraj w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie dobiegło końca spotkanie pt. "Wspólne dziedzictwo - wspólna odpowiedzialność". Przez dwa dni uczestnicy seminarium zastanawiali się nad historią i przyszłością stosunków polsko-ukraińskich.
To kolejny krok na drodze do porozumienia sąsiednich krajów, którą kroczy MCK. Pod egidą tej instytucji powstają kolejne tomy opisujące dziedzictwo Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niedawno byliśmy świadkami seminarium "galicyjskiego", zorganizowanego dla profesorów japońskich uczelni. Teraz przyszedł czas na polsko-ukraiński "okrągły stół", w czasie którego historycy, historycy sztuki i konserwatorzy obu stron dzielili się spostrzeżeniami na temat nie tylko wspólnej historii czy kultury, ale i przyszłości.

Prof. Mykoła Riabczuk postawił tezę, że Ukraina jest istotnym elementem globalnego świata. Jej współpraca z Polską - jego zdaniem - będzie korzystna dla obu krajów, bo otworzy obu sąsiadom drogę do zajęcia ważnego miejsca na arenie międzynarodowej. Z kolei prof. Jerzy Wyrozumski przypominał o współpracy członków PAU z uczonymi ukraińskimi, czego przykładem może być odkrywanie tamtejszych kurhanów przez prof. Jana Machnika czy badania w Staruni prowadzone przez prof. Stefana Aleksandrowicza. (ŁUG)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się