Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

638. rok akademicki

fragmenty dzisiejszej mowy inauguracyjnej
Z wielkimi nadziejami, ale i z niemałym niepokojem rozpoczynamy dziś nowy, 638. rok akademicki w naszej wszechnicy.

Dziś uroczysta inauguracja w Uniwersytecie Jagiellońskim

   Szanowni Państwo
   Z wielkimi nadziejami dlatego, że po przeżyciu wspaniałych chwil związanych z jubileuszem 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, który zakończyliśmy - zgodnie z uchwałą naszego Senatu w dniu 12 maja br. - rozpoczynamy oto "zwyczajny" rok akademicki, w którym najważniejszymi sprawami będą: praca naukowa i dydaktyka. Z wielkimi nadziejami także dlatego, że znaczącej poprawie ulegnie nasza baza lokalowa: w dniu dzisiejszym otwieramy nowy gmach Biblioteki Jagiellońskiej, a za kilkanaście dni nastąpi oficjalne otwarcie budynku Instytutu Biologii Molekularnej.
   Nowy rok akademicki rozpoczynamy jednak również z ogromnym niepokojem. Wciąż jeszcze nie możemy otrząsnąć się z szoku wywołanego bezprecedensowym atakiem terrorystycznym na Nowy Jork i Waszyngton. Staliśmy się świadkami aktu, który zachwiał naszym bezpieczeństwem, pod znakiem zapytania postawił wartości, które ludzkość od tysiącleci starała się ratować przed zniszczeniem. Ale nasz niepokój związany jest także z sytuacją finansową naszego państwa, ze świadomością, iż czekają nas, podobnie jak całe społeczeństwo, chwile trudne, a może nawet dramatyczne. (...)
   Łącznie w bieżącym roku akademickim kształcić będziemy na 38 kierunkach i w 58 specjalnościach 38 026 studentów, w tym: na studiach dziennych - 21 043, na studiach zaocznych - 10 127, na studiach wieczorowych - 4 120, eksternistycznych - 575, a na studiach doktorankich - 2 161 osób. Wszystkich studentów witam bardzo gorąco, ale szczególnie ciepło tych, którzy rozpoczynają swoje studia w UJ. Młodzi przyjaciele, wierzę głęboko, że zrealizujecie w murach naszej wszechnicy swoje marzenia! (...)
   Gdy mówimy o formowaniu osobowości studenta czy młodego uczonego, na pamięć przychodzą słowa wypowiedziane niegdyś przez wielkiego reformatora naszej wszechnicy Hugona Kołłątaja. Za niespełna 5 miesięcy (28 lutego przyszłego roku) przypada 190. rocznica jego śmierci. Myślę, że warto tu przypomnieć słowa, jakie wypowiedział ten człowiek, który z żyjącej w cieniu scholastyki akademii stworzył nowoczesną uczelnię, mającą być odtąd nie tylko matką, _ale i _głową wszystkich szkół w Koronie. _Kołłątaj domagał się, aby krakowska wszechnica: _młodzież obywatelską przez jednostajną edukację i instrukcję sposobiła na obywatelów kochających swobody narodu, troskliwych o ich całość, zdolnych do pełnienia wszelkich obowiązków, aby tegoż samego ducha wolności i miłości ojczyzny najodleglejszym podawała pokoleniom. _Dzisiaj słowa te nadal są aktualne. Obowiązują one nie tylko tu, w krakowskiej wszechnicy, ale w całym polskim szkolnictwie wyższym. Nie wolno nam o tym testamencie wielkiego rektora krakowskiego uniwersytetu zapomnieć. Musimy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest nie tylko przekazywanie studentom naszej wiedzy, ale także przygotowywanie ich do służby ojczyźnie. Z tym apelem, abyśmy nie zapomnieli testamentu Kołłątaja, abyśmy przysposabiali naszych studentów _na obywateli kochających swobody narodu, troskliwych o ich całość, zdolnych do pełnienia wszelakich obowiązków, _zwracam się do wszystkich pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwracam się także do wszystkich nauczycieli akademickich w Polsce. Nie zapomnijmy o tych zadaniach. Bo od ich realizacji zależy nasza przyszłość. Zależy przyszłość naszej ojczyzny.
   Z nadzieją, że tak będzie, otwieram nowy, 638. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim.
   Rektor Uniwersytetu Jagielońskiego
   prof. Franciszek Ziejka
   
(fragmenty dzisiejszej mowy inauguracyjnej)_

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski